Mało znana przyczyna niepłodności mężczyzn. Długo nie daje objawów
Jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności u mężczyzn są żylaki powrózka nasiennego. Dolegliwość, która może nie dawać żadnych objawów, a nieleczona prowadzi do poważnych powikłań. Wyjaśniamy, czym są żylaki powrózka nasiennego, jak wpływają na płodność i w jaki sposób leczy się tę przypadłość.
Problem niepłodności dotyczy ok. 15% par w wieku reprodukcyjnym. Po stronie męskiej wyróżnia się dwie główne przyczyny. Najczęściej diagnozowana jest niepłodność idiopatyczna, która charakteryzuje się obecnością jednego lub więcej nieprawidłowych parametrów nasienia bez możliwej do zidentyfikowania przyczyny. Drugą co do częstotliwości przyczyną niepłodności męskiej są żylaki powrózka nasiennego - badania wykazują, że może dotyczyć nawet 40% przypadków.
Żylaki powrózka nasiennego to zmiana, którą mężczyzna może wykryć podczas samobadania moszny i jąder. Żylaki w tym miejscu podnoszą temperaturę jąder, która na dwa sposoby wpływa niekorzystnie na ich pracę. Po pierwsze, prowadzi do zmniejszenia produkcji testosteronu, czyli męskiego hormonu biorącego udział w produkcji nasienia. Ten spadek poziomu testosteronu prowadzi do zmniejszenia liczby wytwarzanych plemników i może również prowadzić do wad w rozwoju plemników, w wyniku czego upośledzona jest ruchliwość lub zdolność plemników do pływania.
Uważa się również, że podwyższona temperatura prowadzi do wzrostu ilości reaktywnych form tlenu, które, uszkadzają DNA i błonę plemnika, czyli jego zewnętrzną powłokę. Leczenie żylaków powrózka nasiennego polega na usunięciu zmian. Zanim o tym opowiemy, wyjaśnijmy, czym są żylaki powrózka nasiennego.
Żylaki powrózka nasiennego powstają, gdy powiększa się żyła w mosznie (woreczku, w którym znajdują się jądra). Tworzą się dokładnie tak samo, jak żylaki w nogach, z tą różnicą, że na ogół nie są widoczne. Mogą powodować słaby rozwój jądra, niską produkcję nasienia lub inne problemy, które mogą prowadzić do niepłodności
Żylaki powrózka mogą tworzyć się na początku okresu dojrzewania. Częściej występują po lewej stronie moszny niż po prawej, ponieważ kąt lewego jądra wpływającego do lewej żyły nerkowej jest bardziej podatny na obrzęk. Zazwyczaj żylaki powrózka są bezbolesne i nie powodują problemów zdrowotnych. Zwyrodniałe żyły mogą się jednak z czasem powiększać, co u niektórych mężczyzn może mieć wpływ na płodność.
Żylaki powrózka nasiennego tworzą się, gdy krew gromadzi się w żyłach, zamiast swobodnie przez nie przepływać. Fizyczną przyczyną są niesprawne zastawki żylne, które powodują samoistne tworzenie się żylaków. Badania nie wykazały zewnętrznych przyczyn i czynników ryzyka, które mogą wpływać na niedrożność żył jądrowych.
Małe żylaki powrózka nasiennego nie dają objawów, natomiast można jest wyczuć podczas samobadania jąder. To niewielkie, niebolesne guzki w mosznie. W skrajnych przypadkach pojawia się obrzęk i ból, który ustępuje w pozycji leżącej. Zwróć uwagę na wielkość lewego jądra, jeśli sprawia wrażenie większego niż prawe, to może świadczyć o obecności i powiększaniu się żylaków.
Każdą zmianę i dolegliwości bólowe należy skonsultować z lekarzem, najlepiej urologiem Nie wszystkie guzki wykryte podczas samobadania to żylaki powrózka nasiennego, mogą to być również zmiany nowotworowe, które im szybciej wykryte, tym lepsze dają rokowania na całkowite wyzdrowienie.
Żylaki można cofnąć zarówno za pomocą zabiegów chirurgicznych, jak i leczenia niechirurgicznego. Zabiegi mają na celu zmniejszenie ciśnienia w żyłach - wykonuje się je kilkoma metodami.
Otwarta żylakocelektomia - polega na nacięciu, zwykle w pachwinie, w celu uzyskania dostępu do naczyń krwionośnych, które przyczyniają się do powstania żylaków powrózka nasiennego. Następnie te naczynia krwionośne zostają podwiązane.
Laparoskopowa żyrakocelektomia - operacja polega na wykonaniu trzech małych nacięć w jamie brzusznej. Jedno z nacięć służy do wprowadzenia laparoskopu (lunety) do jamy brzusznej. Pozostałe dwa nacięcia służą do wprowadzenia narzędzi niezbędnych do przecięcia i podwiązania obrzękniętych żył. Zabieg ten wymaga znieczulenia ogólnego.
Warikocelektomia mikrochirurgiczna - operator wykonuje nacięcie w pachwinie, podobnie jak do otwartej żylakocelektomii, z tą różnicą, że chirurg używa mikroskopu do oglądania naczyń krwionośnych.
Embolizacja żylaków - jest minimalnie inwazyjną procedurą ambulatoryjną wykonywaną przez radiologa interwencyjnego. W pachwinie wykonuje się małe nacięcie, w którym umieszcza się cewnik - cienką rurkę, którą umieszcza się wewnątrz żyły udowej. Wykorzystując technologię rentgenowską do podążania drogą cewnika, cewnik jest wprowadzany do spuchniętych żył tworzących żylaki powrózka nasiennego. Wewnątrz żył umieszcza się małą cewkę, która blokuje i przekierowuje przepływ krwi na inne naczynia krwionośne i zmniejsza ciśnienie w problematycznym miejscu. Pod koniec zabiegu cewnik jest usuwany, a małe nacięcia są zabezpieczane opatrunkiem.
Wybór formy usunięcia żylaków powrózka nasiennego należy do lekarza prowadzącego. Dokonuje go na podstawie rozległości zmian i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W większości przypadków po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu płodność zostaje przywrócona.
CZYTAJ TAKŻE:
Męska dolegliwość uciążliwym problemem. Jak objawia się przerost prostaty?
Częste wizyty w toalecie. O jakich problemach zdrowotnych mogą świadczyć?