Częste wizyty w toalecie. O jakich problemach zdrowotnych mogą świadczyć?

Częsta potrzeba oddawania moczu to wstydliwa przypadłość, która może utrudniać codzienne funkcjonowanie. To powszechnie występujące zaburzenie bywa uciążliwe i może być objawem zarówno łagodnych schorzeń, jak i poważniejszych problemów zdrowotnych. Kiedy zgłosić się do lekarza? Jak odróżnić nieszkodliwą przypadłość od symptomu rozwijających się groźnych chorób? Wyjaśniamy.

Częstomocz - co to jest?

Częstomocz to objaw, który polega na częstym oddawaniu moczu, zwykle małymi partiami. Zazwyczaj ok. 7-8 razy na dobę, ale warto mieć na uwadze, że dużo zależy od ogólnej regularności oddawania moczu. Osoba, która wcześniej rzadko musiała udawać się do toalety, może zaniepokoić się, gdy zacznie odczuwać tę potrzebę z częstością, którą kto inny uzna u siebie za normę. Inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, to płeć, wiek oraz ewentualne choroby przewlekłe, które mogą być wskazówką przy poszukiwaniu przyczyny częstomoczu.

Reklama

Układ moczowy - budowa

Aby zrozumieć, skąd się może brać częstomocz, należy poznać podstawy anatomii układu moczowego człowieka.

Układ moczowy jest główną strukturą, która odpowiada za wydalanie wody oraz zbędnych produktów przemiany materii w organizmie. Składa się on z następujących części:

  • nerek - u zdrowego człowieka dwóch, których zadaniem jest produkcja moczu poprzez filtrowanie krwi;
  • moczowodów - odprowadzających mocz z nerek do pęcherza moczowego;
  • pęcherza moczowego - magazynującego mocz. Jego ściany zbudowane są z włókien mięśniowych, co pozwala na skurcz i wydalanie moczu;
  • cewki moczowej - wyprowadzającej mocz z pęcherza na zewnątrz organizmu.

Budowa układu moczowego znacznie różni się u kobiet i u mężczyzn. U pań cewka moczowa ma długość ok. 4 cm i ujście do przodu od ujścia pochwy. U mężczyzn cewka moczowa jest dużo dłuższa (od 15 do 20 cm), uchodzi na końcu żołędzi prącia, a tuż poniżej pęcherza moczowego przebiega przez gruczoł krokowy (prostatę).

Przyczyny częstomoczu

Przyczyny częstszego oddawania moczu mogą być rozmaite, dlatego w czasie diagnostyki bardzo ważne jest, by zwrócić uwagę na inne objawy, które można uznać za niepokojące. U podłoża zwiększonej liczby wizyt w toalecie mogą leżeć nie tylko choroby układu moczowego, ale także zaburzenia metaboliczne, nowotwory czy ciąża.

Infekcje układu moczowego

Zakażenia układu moczowego są bardzo częstą przyczyną częstomoczu. Problem ten dotyka zdecydowanie częściej kobiet ze względu na krótszą cewkę moczową, przez którą patogeny mogą dostawać się do pęcherza moczowego. Zapalenie pęcherza moczowego sprawia, że oddawanie moczu staje się bolesne, może się pojawić gorączka, nieprzyjemny zapach lub obecność krwi moczu, a także ból w okolicy nadłonowej.

Problemy z prostatą

Prostata jest głównym winowajcą częstomoczu u starszych mężczyzn. Prostata otacza cewkę moczową. Jej rozrost sprawia, że mocz oddawany jest mniejszym strumieniem, a po mikcji obecne jest uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego. Szczególnie często uczucie parcia na mocz pojawia się w nocy, prowadząc do częstych przebudzeń. Tego objawu nie powinno się bagatelizować, ponieważ poza łagodnym rozrostem prostaty do możliwych przyczyn należy także rozwijający się rak prostaty, a tylko jego wczesne wykrycie daje szanse na całkowite wyleczenie. W przypadku braku leczenia ucisk na cewkę moczową może być tak duży, że odpływ moczu zostanie całkowicie zahamowany. W takim wypadku konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna. Poza wymienionymi przyczynami prostata może ulec infekcji, co daje podobne objawy jak zapalenie pęcherza moczowego.

Nadmierne przyjmowanie płynów

Zwiększona podaż płynów wiąże się z częstszym udawaniem się do toalety celem oddania moczu. Przyczyny tego stanu mogą być jednak różne. Zwiększone pragnienie (polidypsja) jest charakterystycznym objawem cukrzycy (zwłaszcza typu 1, diagnozowanego zwykle u dzieci), a także moczówki prostej. Może mieć też czasami podłoże psychiczne lub wynikać z problemów neurologicznych.

Ciąża

Bliskość macicy i pęcherza moczowego sprawia, że rozwijający się płód zaczyna uciskać na pęcherz, wywołując zwiększoną potrzebę oddawania moczu. Ciężarne często uskarżają się na częstomocz, a objaw ten może pojawić się już w szóstym tygodniu ciąży. Warto jednak pamiętać, że ciąża wiąże się także ze zwiększonym ryzykiem infekcji dróg moczowych, a więc, kiedy częstomoczowi towarzyszy pieczenie cewki moczowej, w moczu pojawia się krew lub występują inne niepokojące objawy, wskazana jest pomoc lekarska.

Przyjmowane leki

Istnieje grupa leków moczopędnych, których celem jest zwiększenie objętości oddawanego moczu. Leki te przyjmowane są przez chorych m.in. na nadciśnienie i niewydolność serca.

Częstomocz może być wywoływany także przez inne substancje, np. niektóre preparaty ziołowe, leki psychiatryczne (klozapinę), kofeinę lub alkohol.

Kamica nerkowa

Także kamienie, które powstają w drogach moczowych, mogą doprowadzić do zwiększonego parcia na mocz. Bardzo często objawem towarzyszącym są silne dolegliwości bólowe.

Częstomocz - inne przyczyny

Do rzadszych przyczyn częstomoczu należą rozwijające się guzy w obrębie miednicy, przebyty udar mózgu, rak pęcherza moczowego czy reaktywne zapalenie stawów.

Jak widać, lista potencjalnych przyczyn częstego oddawania moczu jest długa i dotyczy wielu różnych układów. Większość schorzeń, które są przyczyną częstomoczu, daje się łatwo leczyć, ale w celu wykluczenia groźniejszych chorób konieczny jest kontakt z lekarzem i uważna diagnostyka.

CZYTAJ TAKŻE: 

Kolor moczu - co mówi o twoim stanie zdrowia?

Kiedy mocz zmienia zapach. To może być cukrzyca, ZUM lub choroby wątroby

Błędy popełniane przy oddawaniu moczu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: oddawanie moczu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL