Zapalenie pęcherza moczowego. Jak nie "złapać wilka"?

Zapalenie układu moczowego jest bardzo częstą przyczyną poszukiwania pomocy medycznej przez pacjentów - stanowi od 10 do 20 proc. wszystkich zakażeń. Szacuje się, że chociaż raz doświadczyła go aż połowa kobiet do 32. roku życia. Jego objawy mogą być bardzo uciążliwe i często utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, jakie są przyczyny i symptomy zapalenia pęcherza moczowego, a także, co możesz zrobić, aby uniknąć "wilka".

Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego

Zapalenie układu moczowego aż w czterech na pięć przypadków dotyka kobiety. Dzieje się tak ze względu na fakt, że kobieca cewka moczowa jest krótsza, przez co bakteriom patogennym łatwiej jest przedostać się z okolic intymnych do pęcherza moczowego. U mężczyzn zapalenie pęcherza najczęściej współwystępuje z wadami w obrębie układu moczowego, jednak częstość zachorowań wzrasta wraz z wiekiem.

Bezpośrednią przyczyną zapalenia pęcherza moczowego są najczęściej jelitowe pałeczki Gram-ujemne, zwłaszcza Escherichia coli, która jest odpowiedzialna za 75-95 proc. przypadków choroby. Mogą je również wywoływać inne bakterie z grupy pałeczek jelitowych, chlamydie, dwoinki rzeżączki czy grzyby.

Reklama

Czynniki ryzyka rozwoju zapalenia pęcherza moczowego

Na rozwój zakażeń układu moczowego najbardziej narażone są młode i aktywne seksualnie kobiety. Dodatkowo częstość występowania zapalenia wzrasta z wiekiem u obu płci, ze względu na zmiany związane z menopauzą u kobiet i upośledzeniem funkcji antybakteryjnej wydzieliny gruczołu krokowego u mężczyzn. Dodatkowo zwiększone ryzyko rozwoju zapalenia pęcherza występuje w przypadku:

  • kobiet ciężarnych, ze względu na podwyższony ucisk macicy na moczowody, co niekiedy prowadzi do zastoju moczu;
  • chorych z kamicą dróg moczowych i innymi zaburzeniami odpływu moczu, cukrzycą i przyjmujących leki immunosupresyjne.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego

Chorzy z zapaleniem układu moczowego bardzo często mają problemy z oddawaniem moczu. Odczuwają utrzymujące się parcie na mocz i często chodzą do toalety, jednak za każdym razem oddają niewielkie ilości moczu. Towarzyszy temu ból i pieczenie. Czasem pojawia się nykturia, czyli oddawanie moczu nocą. Jeżeli zapalenie obejmuje również górny odcinek układu moczowego, mogą pojawić się także uogólnione objawy zakażenia, np. gorączka, dreszcze, osłabienie, nudności, wymioty i ból w okolicy lędźwiowej.

Niekiedy zakażenie układu moczowego może przebiegać bezobjawowo - w takim wypadku zwykle podczas rutynowych badań kontrolnych wykrywa się znaczną ilość bakterii w moczu. Stan ten nie wymaga leczenia, chyba że dojdzie do rozwoju zapalenia i pojawienia się objawów.

Zapalenie pęcherza moczowego - diagnostyka

Ze względu na charakterystyczne objawy, podstawowym badaniem w diagnostyce zakażeń układu moczowego jest badanie ogólne moczu. Pod wpływem stanu zapalnego w moczu wykrywa się podwyższoną ilość krwinek białych, czyli leukocytów. 

Często występuje bakteriomocz, podwyższone stężenie azotynów i esterazy leukocytów. Mogą się także pojawić krwinki czerwone, które niekiedy zabarwiają mocz na kolor czerwony.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego

W terapii zakażeń układu moczowego zwykle konieczna jest antybiotykoterapia. Najczęściej wykorzystywana jest m.in. nitrofurantoina bądź też preparat złożony z trimetoprimu i sulfametoksazolu. Leki trzeba przyjmować zwykle od trzech do siedmiu dni, w zależności od rodzaju przepisanego antybiotyku. 

Powrót do zdrowia możesz przyspieszyć, pijąc dużą ilość płynów (minimum dwa litry dziennie), regularnie oddając mocz i odpoczywając.

Profilaktyka zapalenia pęcherza moczowego

Dzięki wprowadzeniu kilku drobnych zmian w naszej codziennej rutynie możemy zmniejszyć ryzyko rozwoju zapaleń układu moczowego. 

Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby często oddawać mocz, nawet jeśli nie odczuwamy takiej potrzeby, i nie powstrzymywać oddawania moczu. Mocz, przepływając przez moczowody, wypłukuje bakterie chorobotwórcze - działa jak naturalny mechanizm obronny organizmu przed zakażeniem. 

Oprócz tego warto po każdym stosunku pójść do toalety - do zakażenia układu moczowego bardzo często dochodzi podczas seksu. Istotne jest również prawidłowe dbanie o higienę okolic intymnych - do mycia stosuj specjalne żele, a po kąpieli dokładnie osusz je ręcznikiem. Pomocny w zapobieganiu zapaleniom pęcherza moczowego może być także sok z żurawiny i niektóre probiotyki.

Czytaj także: 

Mocz o takim kolorze to alarm! Może oznaczać nowotwór

Chłodne dni sprzyjają zapaleniu pęcherza. Jak się chronić?

10 interesujących faktów na temat moczu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL