Chirurgiczne usuwanie ósemek. Kiedy jest konieczne?
Chirurgiczne usuwanie ósemek to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach stomatologicznych. Często zaleca się go profilaktycznie. Ósemki zwiększają ryzyko stanów zapalnych i próchnicy. Co jeszcze trzeba wiedzieć o usuwaniu zębów mądrości?
Ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości lub trzecie zęby trzonowe, to ostatnie wyrastające trzonowce. Zwykle wyrastają u dorosłych po ukończeniu 20. roku życia, jednak może się zdarzyć, że ósemki pojawią się także u młodzieży.
Trzeba wiedzieć, że ósemki nie pełnią żadnej funkcji w naszym uzębieniu. Dodatkowo proces ich wyrastania może przebiegać bardzo boleśnie. Z tego powodu u większości pacjentów konieczne jest ich usunięcie. Chirurgiczne wyrwanie ósemek to zabieg, który można wykonać bezpłatnie w ramach NFZ. Z kolei w prywatnych gabinetach za wyrwanie zapłacimy zwykle od 150 do nawet 450 zł.
Wskazania do chirurgicznego usunięcia ósemek:
- zaawansowane zmiany próchnicze,
- stan zapalny,
- ból zęba,
- nieprawidłowy wzrost zęba (np. poziomy),
- rozpoczęcie leczenia ortodontycznego,
- ból podczas przełykania pokarmów,
- ropień, torbiel zębopochodna lub zgorzel,
- całkowite zatrzymanie zęba,
- gorączka lub stan podgorączkowy wynikające ze stanu zapalnego zęba.
Trzeba również pamiętać, że ósemki bardzo często usuwane są profilaktycznie. Zęby mądrości zwiększają bowiem ryzyko rozwoju stanów zapalnych jamy ustnej. To samo dotyczy próchnicy. Ósemki - ze względu na swoje położenie - są trudne do prawidłowej higieny. Powoduje to próchnicę, która z łatwością może przenieść się na inne zęby.
Przed zabiegiem usuwania ósemek należy wykonać odpowiednie badania. Najpowszechniejszym badaniem jest pantomogram, czyli zdjęcie panoramiczne zębów. W niektórych przypadkach lekarze zalecają również wykonanie tomografii komputerowej i badań krwi. Należy pamiętać także o tym, aby poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.
Wielu pacjentów ze strachu przed bólem obawia się chirurgicznego usuwania ósemek. Warto jednak wiedzieć, że zabieg jest całkowicie bezbolesny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W szczególnych przypadkach stosuje się także narkozę.
Standardowy proces wyrywania ósemki (łącznie z aplikacją znieczulenia) zwykle nie trwa dłużej niż 40 minut. Po zabiegu lekarz oczyszcza miejsce po wyrwanym zębie i zszywa ranę. Szwy zazwyczaj zdejmuje się po 7-10 dniach.
Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej rekonwalescencji. Przez pierwsze 2-3 godziny po zabiegu konieczne jest powstrzymanie się od spożywania posiłków. Możliwe jest to dopiero po ustaniu znieczulenia. Warto zadbać o odpowiednią dietę. Do czasu usunięcia szwów i zagojenia ran należy spożywać lekkostrawne i miękkie produkty i potrawy. Świetnym pomysłem są jogurty, koktajle, zupy i kremy. Wielu lekarzy zaleca pacjentom również spożywanie lodów, które mogą zmniejszyć opuchliznę w jamie ustnej. Z kolei zrezygnować należy z ostrych i kwaśnych dań, a także z alkoholu, papierosów i kawy.
Powikłania po chirurgicznym usuwaniu ósemek zdarzają się stosunkowo rzadko. Za normalny efekt usunięcia ósemki uważa się opuchliznę, ból w miejscu wyrwania czy ból dziąseł. Opisywane objawy zwykle ustają po 7-10 dniach. Do tego czasu warto wspomagać się środkami przeciwbólowymi.
W przypadku pojawienia się krwawień czy nieprzyjemnego zapachu w miejscu wyrwania należy skontaktować się z lekarzem, który sprawdzi, czy proces gojenia przebiega prawidłowo.
Aleksandra Chruścielewska
Czytaj również:
Włókniak jamy ustnej. Czy jest groźny?
Usunięcie zębów mądrości wyostrza smak. To nie jedyna zaleta
Co najbardziej szkodzi zębom?