Dbanie o higienę jamy ustnej może zmniejszyć ryzyko udaru. Naukowcy odkryli związek

Odpowiednia higiena jamy ustnej zapobiega występowaniu próchnicy, ale także chorób dziąseł czy zakażeń. Okazuje się jednak, że prawidłowa higiena może korzystnie wpływać na zdrowie całego organizmu. Japońscy naukowcy odkryli, że niektóre paciorkowce bytujące w jamie ustnej mogą przyczyniać się do występowania udarów a także mogą mieć wpływ na rokowania pacjenta po takim incydencie.

Znaczenie higieny jamy ustnej

Regularne mycie zębów, nitkowanie oraz stosowanie płynów do płukania jamy ustnej likwidują “złe" bakterie, które przyczyniają się nie tylko do próchnicy, ale także chorób przyzębia. Nieodpowiednia higiena może prowadzić do zapalenia dziąseł, paradontozy, zwiększać ryzyko występowania aft czy pleśniawek. 

Oprócz tego zaniedbania w obrębie zębów mogą prowadzić do halitozy - przewlekłego, nieprzyjemnego zapachu z ust, który jest nie tylko problemem estetycznym ale także zdrowotnym. 

Właśnie dlatego tak ważne jest, by o higienę jamy ustnej dbać od pierwszych dni życia swojego dziecka, a następnie uczyć je regularności i staranności w zakresie tej higieny. Dorośli tym bardziej nie powinni pomijać szczotkowania czy nitkowania zębów, bo - jak się okazuje - stan zębów i dziąseł wpływa nie tylko na jamę ustną, ale cały organizm człowieka. 

Reklama

Bakterie jamy ustnej zwiększają ryzyko udarów

W całym przewodzie pokarmowym człowieka, począwszy od jamy ustnej, znajdują się miliony bakterii. Niektóre korzystnie wpływają na mikrobiom układu pokarmowego, a inne mogą spowodować wiele szkód. 

Japońscy naukowcy z Osaki przeprowadzili badania, w trakcie których przeanalizowano dane 189 pacjentów po przebytym udarze mózgu i 55 pacjentów bez przebytego udaru. Okazało się, że w pierwszej grupie pacjentów potwierdzono liczną obecność bakterii Streptococcus anginosus.

Naukowcy stwierdzili, że obecność paciorkowców wiązała się z 20 proc. wyższym ryzykiem udaru mózgu, a obecność korzystnych bakterii (Anaerostipes hadrus), zmniejsza to ryzyko. 

Równolegle do badań naukowców z Osaki, naukowcy z Uniwersytetu Karoliny Południowej ogłosili, że na podstawie prowadzonych przez siebie badań okazuje się, że nitkowanie zębów powoduje spadek ryzyka występowania udarów aż o 44 proc. 

- W przyszłości, gdyby istniał szybki test wykrywający szkodliwe bakterie w jamie ustnej i jelitach, moglibyśmy wykorzystać te informacje do obliczenia ryzyka udaru. Skupienie się na tych konkretnych szkodliwych bakteriach jamy ustnej może pomóc w zapobieganiu udarowi - stwierdził  dr Shuichi Tonomura, główny autor badania i lekarz zatrudniony na oddziale neurologii National Cerebral and Cardiovascular Center.

Zdrowie jamy ustnej a występowanie innych chorób

Liczne badania sprawdzające związek między stanem uzębienia a zdrowiem ogólnym wskazują, że niedostateczna higiena jamy ustnej może przyczyniać się do występowania licznych chorób. 

Bakterie z jamy ustnej mogą przenikać do krwioobiegu, uszkadzając naczynia krwionośne i tym samym zwiększając ryzyko chorób układu krążenia. Nieleczone stany zapalne dziąseł zwiększają ryzyko m.in. zapalenia wsierdzia czy wystąpienia ropnia mózgu.

Ponadto przenikanie bakterii z jamy ustnej do układu oddechowego zwiększa ryzyko występowania infekcji płuc, zwłaszcza u osób starszych. 

Udowodniono także, że bakterie jamy ustnej, pojawiające się w stanach zapalnych przyzębia, mogą trafić do nerek, uszkadzając je i prowadząc do ich niewydolności. 

Stan dziąseł a ryzyko choroby Alzheimera

Badanie z 2024 roku udowodniło także, że przewlekły stan zapalny dziąseł ma bezpośredni wpływ na zwiększone ryzyko występowania chorób neurodegeneracyjnych. Dzieje się tak, bowiem przewlekłe zapalenie może uszkadzać naczynia krwionośne, które odpowiadają za dostarczanie tlenu i składników odżywcze do ośrodkowego układu nerwowego. Poza tym, bakterie i ich toksyny bezpośrednio oddziaływają na komórki nerwowe, prowadząc do ich uszkodzenia, zwiększając ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. 


Źródła:

  1. Barbarisi, A.; Visconti, V.; Lauritano, D.; Cremonini, F.; Caccianiga, G.; Ceraulo, S. Correlation between Periodontitis and Onset of Alzheimer’s Disease: A Literature Review. Dent. J. 2024, 12, 331. https://doi.org/10.3390/dj12100331
  2. https://www.termedia.pl/neurologia/Zapalenie-przyzebia-moze-zwiekszyc-ryzyko-udaru-o-22-procent-,61120.html
  3. https://newsroom.heart.org/news/a-common-mouth-and-gut-bacteria-may-be-linked-with-increased-stroke-risk


CZYTAJ TAKŻE:

Wędrujący lub jednostronny ból w szczęce to objaw. Ból zębów to nie zawsze próchnica

Zwiastuny, że grozi ci zawał, ciało wysyła latami. Serce jest niedotlenione

Zawał mózgu dotyczy coraz młodszych. Ratunkiem tylko wczesne dotarcie do szpitala

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: higiena jamy ustnej | paradontoza | udar mózgu profilaktyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL