Zwalcz ból stawów
Zapalenie najczęściej atakuje duże stawy – kolanowe i biodrowe.
1. Stan zapalny stawów jest jednym z głównych objawów przewlekłych chorób reumatycznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) oraz choroba zwyrodnieniowa (ChZS). Objawia się bólem, zaczerwienieniem, obrzękiem oraz problemami z poruszaniem.
2. Stawy wymagają ruchu. Poruszanie powoduje zmianę ciśnienia płynu i tym samym jego przemieszczanie się wewnątrz stawu. To, jaki trening wybierzesz, zależy tylko i wyłącznie od Twoich preferencji. Możesz biegać, pływać, jeździć na rowerze. Jeśli nie masz na nic czasu, postaraj się przynajmniej znaleźć chwilę na spacer.
3. Korzystaj z pogody i wystaw się na działanie promieni słonecznych. Pod ich wpływem organizm zaczyna wytwarzać ważną dla zdrowia kości witaminę D (możesz ją znaleźć również w rybach i jajach). Umożliwia ona wchłanianie wapnia, co czyni z niej jeden z najważniejszych składników diety dla zdrowych stawów.
4. Pamiętaj również o warzywach strączkowych i produktach z pełnego ziarna. Zawarta w nich wit. B korzystnie wpływa na maź stawową.
5. Niespodziewany ból możemy uśmierzyć żelem. Ta forma leku jest bezpieczniejsza od tabletek, bo działa prawie wyłącznie w miejscu zmian. Żel zmniejsza dolegliwości reumatyczne spowodowane przeciążeniem mięśni lub urazem. Najlepiej wybrać preparaty, które jednocześnie koją i działają przeciwzapalnie.
Uraz może być niebezpieczny
Jedną z przyczyn powstania stanu zapalnego bywa uraz, np. złamanie, skręcenie albo zwichnięcie stawu lub kości po upadku. Do stawu trafia wówczas odrobina chrząstki albo jej składników. Komórki znajdujące się w błonie maziowej zaczynają je atakować, aby chronić staw (bo taka jest właśnie ich rola), lecz w tej sytuacji jednocześnie niszczą go. Powstaje zapalenie, które nieleczone często przechodzi w fazę przewlekłą - pojawia się choroba zwyrodnieniowa stawów.