Co może być przyczyną bólu nadgarstka?
Ból nadgarstka może pojawić się pod wpływem urazu lub choroby. Ten problem jest groźny między innymi dlatego, gdyż uniemożliwia nam wykonywanie pracy. Warto jak najszybciej zdiagnozować chorobę i rozpocząć jej leczenie.
Nadgarstek składa się z dużej ilości kości, które można uszkodzić podczas upadku. Jeśli ostatnio przewróciłeś się i zaraz po tym pojawił się obrzęk i ból, to oznacza prawdopodobnie złamanie jednej z kości. Zbagatelizowanie tego problemu pogorszy twój stan, gdyż pojawi się nieprawidłowy zrost kostny.
Podobne objawy daje zwichnięcie i skręcenie nadgarstka - ból jest szczególnie silny podczas ruszania ręką, a przy skręceniu staw jest gorący.
Ból nadgarstka jest często spowodowany długim pisaniem na klawiaturze lub pracą, która jest związana z nienaturalnym ułożeniem ręki.
Wtedy ból pojawia się rano, ale chory nie zauważa ograniczenia możliwości wykonywania ruchów. Ból przypomina mrowienie lub prąd elektryczny, a z czasem zmniejsza się siła uścisku dłoni. Taki stan leczy się chirurgicznie, poszerzając kanał nerwu.
Takie leczenie wymaga dość długiej rehabilitacji, ale potem możemy bez problemu wrócić do pracy.
Jeśli cierpimy na zmiany zwyrodnieniowe, to ból pojawia się także w innych stawach, nie tylko w nadgarstku. Problem nasila się wieczorem i wtedy, gdy zaczynamy wykonywać jakąś czynność. Staw ma ograniczoną ruchomość, a z czasem wykształca się jego zniekształcenie.
Kolejną przyczyną bólu nadgarstka może być reumatyzm. W takim stanie ból jest najmocniejszy rano. Napad reumatyzmu jest bardzo silny i może pojawić się wtedy, gdy w organizmie gwałtownie wzrośnie poziom kwasu moczowego. Przyczyną takiego stanu jest na przykład jedzenie mięsa i picie alkoholu.