Co to są osteofity?

Osteofity są to narośle kostne powstające w wyniku stanów zwyrodnieniowych kręgosłupa. Tworzą się na nabrzeżach i w rezultacie ograniczają możliwość ruchów pacjenta. Zmiany te często występują wraz z innymi zwyrodnieniami oraz chorobami układu kostnego (skolioza, złamania kompresyjne).

Osteofity - objawy

Niestety często osteofity początkowo nie dają żadnych objawów. Pacjent odczuwa je dopiero, gdy powodują ból uciskając na układ nerwowy oraz ograniczają swobodę ruchów. Mogą pojawiać się na krawędziach trzonów kręgów oraz w obrębie różnych stawów:

- barkowego

- biodrowego

- kolanowego

- międzypaliczkowego.

Na zdjęciach rentgenowskich są widoczne jako tzw, dzioby kostne.

Osteofity - profilaktyka

Działania profilaktyczne to głównie prowadzenie zdrowego trybu życia, który ma na celu wzmocnić tkankę mięśniową i kostną oraz jej nadmiernie nie obciążać. Zaleca się zachowanie systematycznej i umiarkowanej aktywności fizycznej w postaci jazdy na rowerze, marszo-biegania czy joggingu. Ważne jest, by przez całe życie utrzymywać odpowiednią do swojego wzrostu masę

Reklama

ciała, gdyż otyłość może nadmiernie obciążać stawy, a w efekcie po latach sprzyjać procesowi, w którym powstają osteofity. Do tego powinna być dołączona zbilansowana dieta, bogata w składniki mineralne i witaminy.

Osteofity - leczenie

Leczenie może polegać na uśnieżeniu bólu za pomocą preparatów przeciwbólowych,   przeciwzapalnych i sterydowych. Należy też dobrać indywidualnie dla pacjenta zabiegi  rehabilitacyjne. W niektórych przypadkach osteofity usuwa się chirurgicznie przy wykorzystaniu artroskopii. 

Taką operację uzupełnia się następnie o odpowiednią rehabilitację, mającą jak najdłużej utrzymać jej efekt, czyli możliwość większego i swobodniejszego ruchu.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL