Czym są albuminy?

​W osoczu krwi znajdują się różne rodzaje białek. Grupę niewielkich białek, które rozpuszczają się w wodzie stanowią albuminy. Są ważnym składnikiem krwi, a lekarze wykorzystują je do leczenia.

Działanie albumin

Albuminy są wytwarzane przez wątrobę. Ludzkie osocze zawiera od 55 do 65 procent albumin. Składają się z kwasu asparginowego i glutaminowego i innych aminokwasów. 

Ponieważ wiążą one wodę, pozwalają na utrzymanie odpowiedniego ciśnienia osocza i regulują jego objętość. Regulują także PH osocza. Innym zadaniem tych białek jest transportowanie substancji. Dzięki nim naczyniami krwionośnymi organizmu transportowane są minerały i witaminy, hormony, metale ciężkie i niektóre leki. 

Jeśli w organizmie pojawi się niedobór białka (na przykład podczas poparzenia), albuminy posłużą do jego odzyskania. Poziom albuminy osocza waha się od trzydziestu pięciu do pięćdziesięciu miligramów na mililitr, a zaburzenia produkcji albuminy nazywa się analbuminemią. 

Reklama

Jeśli w organizmie jest zbyt mało albumin, to pojawiają się problemy z jego podstawowymi funkcjami, takimi jak wydalanie i transport substancji.

Leczenie albuminami

Albuminy służą do leczenia w przypadku krwotoków i oparzeń. Są wykorzystywane w formie wlewu w przypadku poważnych problemów z nerkami i wtedy, gdy pojawia się niewydolność oddechowa. 

Stosuje się je przed operacjami i w przypadku problemów z poziomem bilirubiny u noworodków.  Albuminy służące do leczenia pochodzą z ludzkiego osocza. Przed podaniem pacjentowi podlegają one procedurze odkażania.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL