Czynniki ryzyka i przyczyny nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie to plaga naszych czasów. Dotyczy już co dziesiątego dorosłego, a wielu z nich nie jest świadomych choroby, gdyż początkowo nadciśnienie nie daje objawów i nie boli. Jest jednak poważną chorobą znacząco skracającą życie.

Kiedy mówimy o nadciśnieniu?

Nadciśnienie tętnicze należy do przewlekłych chorób układu krążenia. Polega ono na stałym lub okresowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi. U osób cierpiących na to schorzenie, serce pracuje z podwyższonym wysiłkiem, co w efekcie powoduje wysokie ciśnienie skurczowe - górne. W innych przypadkach nadciśnienia tętniczego zbyt zwężone naczynia krwionośne hamują przepływ krwi do góry. To z kolei powoduje wysokie ciśnienie rozkurczowe - dolne. 

By uznać, że mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym, przyjęto, że wartość mierzonego ciśnienia kształtuje się powyżej wartości prawidłowych, w granicach 140/90 mmHg.

Reklama

Grupa najbardziej zagrożona nadciśnieniem tętniczym

Najczęściej nadciśnienie krwi stwierdza się u osób w przedziale wiekowym między 35. a 60. rokiem życia. Zauważa się jednak, że zwiększone tendencje ku temu schorzeniu występują u kobiet po okresie menopauzy.

Najczęstsze przyczyny nadciśnienia tętniczego

Pośród przyczyn nadciśnienia tętniczego wyróżnia się takie, na które nie ma się wpływu, czyli obciążenia genetyczne, zaawansowany wiek czy obciążenie chorobami, takimi jak nadczynność tarczycy czy choroby nerek oraz takie, w których przypadku możemy mieć wpływ na to, czy zachorujemy. 

Możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze rzucając palenie, prowadząc aktywny tryb życia, unikając alkoholu, stresu i soli oraz normalizując poziom cholesterolu we krwi.

Objawy nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze może długo przebiegać bezobjawowo. Ale potwierdzić je mogą też potyliczne bóle głowy, zawroty głowy, krwawienia z nosa, łatwe męczenie się oraz zaburzenia snu, kołatania serca, szum w uszach i zaburzenia widzenia.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nadciśnienie dieta | leki na nadciśnienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL