Glukoneogeneza czyli synteza glukozy

Glukoneogeneza jest to proces enzymatyczny przekształcający między innymi: aminokwasy, glicerol, propionian i mleczan w glukozę.


Glukoneogeneza jest to proces enzymatyczny przekształcający między innymi:  aminokwasy, glicerol, propionian i mleczan w glukozę.

Substancje te są zwane niecukrowcowymi prekursorami, a sama przemiana zachodzi głównie w obrębie cytoplazmy komórek nerek i wątroby. Jest to proces występujący w organizmie w przypadku niedoborów cukru, jego większego zapotrzebowania i na skutek wydzielania się hormonów: trzustkowego, adrenaliny oraz glikokortykosteroidowych.

Jak przebiega glukoneogeneza?

Nie jest to proces odwrotny do glikozy, ale wykorzystuje 7 z 10 jego etapów, które są nieodwracalne. Pozostałe zastąpione są przez inne przemiany mające przeciwny kierunek. Cały proces rozpoczyna się od przekształcenia jednego z niecukrowych prekursorów w pirogronian, a następnie często w szczawiooctan i dalej w fosfoenolopirogronian. Cały proces kończy przemiana

Reklama

fruktozo-6-fosforanu w glukozo-6-fosforan, z którego powstanie glukoza. Dopiero wtedy jest wysyłana do cytoplazmy podstawowej (do cytozolu).


Kiedy glukoneogeneza się nasila?

Glukoneogeneza to proces metaboliczny występujący w organizmie, który uaktywnia się, w przypadku gdy zaczyna brakować glukozy. Są to najczęściej stany związane:

 

- z niedostateczną ilością pokarmu zawierającego cukry

- z dużymi przerwami między spożywanymi posiłkami

- ze stosowaniem głodówek

- ze zwiększoną aktywnością fizyczną bez odpowiedniego wyrównania diety o dodatkowe kalorie

- ze zwiększonym wytwarzaniem adrenaliny

- z pojawieniem się ciąży.

 

Pobudzająco na ten proces działają też niektóre preparaty z grupy kortykosteroidów.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL