Mastopatia czyli dysplazja sutka
Mastopatia (dysplazja sutka) to zmiana do której może dojść w obrębie gruczołu sutkowego. Są to zaburzenia włókniste, torbielowate lub gruczołowe. Można je wykryć podczas badania piersi, wyczuwalne mogą być guzki i różnej wielkości stwardnienia. W każdym przypadku konieczna jest wizyta u lekarza, bo mogą być to także zmiany nowotworowe.
Oprócz wyczuwalnych zmian w obrębie tkanki gruczołowej sutka, pojawiają się bóle piersi. Mogą to być objawy cykliczne. Wtedy bóle występują w ciągu 2-4 dni przed miesiączką. Dotyczy to przede wszystkim kobiet w dekadzie pomiędzy 35 a 45 rokiem życia. Dodatkowo piersi powiększają się o jeden lub dwa rozmiary. Po menopauzie takie zmiany powinny ustąpić.
Gdy zostanie wykluczony nowotwór piersi, leczenie polega na hormonalnym ustabilizowaniu poziomu estragonu i progesteronu. Zaleca się przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych o określonym poziomie tych hormonów. Poza tym istotną rolę odgrywa dieta. Należy ograniczyć kofeinę, a z diety oprócz kawy, coli i herbaty eliminuje się też czekoladę. Uzupełnia się ją natomiast o produkty bogate w witaminę B6 oraz E. Stosowana może być także suplementacja ziołowa.
Leczenie często polega na łagodzeniu bólów piersi. Stosowane są łagodne środki przeciwbólowe oraz moczopędne, których zadaniem jest usunięcie z organizmu kobiety nadmiaru sodu powodujące obrzmienia.
Koniecznością jest prawidłowe samobadanie piersi minimum raz w miesiącu, by wykryć ewentualne pojawienie się guzków. Mastopatia musi być zdiagnozowana przez lekarza, a każda mowa zmiana powinna zostać przez niego obejrzana. Lekarz zaleci wtedy odpowiednie badania (mammografia, USG, biopsja).