Miliardy cząstek plastiku w jednej filiżance. Naukowcy odkryli je w takiej herbacie
Udowodniono, że w trakcie parzenia herbaty z torebki może uwolnić się nawet miliard cząsteczek plastiku na jeden mililitr. Odkrycia dokonali hiszpańscy naukowcy, którzy zwracają uwagę na szkodliwość plastiku w opakowaniach żywności. Wiadomo, że niekorzystnie wpływa on m.in. na funkcjonowanie układu pokarmowego człowieka, ale nie tylko. Gdzie mikroplastik może gromadzić się w organizmie i co to może dla nas oznaczać?
Naukowcy z Universitat Autonoma de Barcelona w Hiszpanii zwracają uwagę na to, jak szkodliwe jest zanieczyszczenie środowiska plastikiem, wskazując także, że to ogromne wyzwanie ekologiczne. Plastik ma wpływ na organizm człowieka nie tylko teraz, ale może odgrywać ważną rolę w rozwoju przyszłych pokoleń.
Główną drogą narażenia na plastik przez człowieka jest jego inhalacja (drogi oddechowe) oraz jego spożycie (układ pokarmowy).
Teraz hiszpańscy naukowcy odkryli, że z saszetek z herbatą także uwalnia się mikro- i nanoplastik w trakcie jej parzenia.
"Udało nam się w innowacyjny sposób scharakteryzować te zanieczyszczenia za pomocą zestawu najnowocześniejszych technik. Stanowi to bardzo ważne narzędzie w rozwoju badań nad potencjalnym wpływem tych substancji na zdrowie człowieka" - mówi Alba Garcia, autorka badania opisanego w magazynie "Chemosphere".
Badano torebki wykonane z różnych tworzyw - nylonu, polipropylenu i celulozy.
W czasie parzenia herbaty polipropylen uwalniał 1,2 miliarda cząstek na mililitr. Celuloza już dużo mniej, ale wciąż dużo, bo 135 milionów cząstek na mililitr, a nylon - nieco ponad 8 milionów.
Jak plastik wpływa na organizm człowieka?
Naukowcy posunęli się jeszcze dalej w swoich badaniach i cząstki plastiku postanowiono zabarwić, a następnie zadziałać nimi na różne typy komórek znajdujących się w jelitach człowieka.
Okazuje się, że komórki jelitowe zawierające śluz z dużą łatwością wchłaniały cząstki plastiku. To oznacza, że z komórek jelitowych trafiały do krwioobiegu, tym samym do komórek ciała człowieka, a nawet bezpośrednio do jądra komórkowego (w nim znajduje się materiał genetyczny).
Naukowcy mają podejrzenie, że długotrwała ekspozycja na mikroplastik może prowadzić do uszkodzeń materiału genetycznego lub jego zmiany, jednak potrzebne są dalsze badania, by ocenić wpływ długoterminowego wpływu plastiku na organizm ludzki.
Specjaliści są zgodni, że aby zminimalizować ilość spożywanego plastiku, należy powstrzymywać się od stosowania jednorazowych woreczków, a produkty spożywcze (owoce, warzywa, sery, wędliny) warto kupować od lokalnych sprzedawców, które nie są pakowane na plastikowe tacki lub w woreczki.
Wodę butelkowaną warto zamienić na wodę z kranu lub korzystać z dzbanków filtrujących. Zaleca się także rezygnację z plastikowych słomek, kubków jednorazowych, a nawet mydeł i szamponów w butelkach, które można zastąpić tymi w kostce.
W przypadku herbat? Można postawić na herbatę liściastą, zazwyczaj pakowaną w papierowe pudełka, a do jej parzenia wystarczy wykorzystać zaparzacz.
Zmiana niektórych nawyków może znacznie ograniczyć ilość mikroplastiku, który jest przez nas wdychany czy zjadany.
CZYTAJ TAKŻE:
Jedna z najzdrowszych herbat. Obniża ciśnienie, spowalnia starzenie, uspokaja
Dodawaj do herbaty zamiast cytryny. Chroni wątrobę, wspiera serce i zwalcza bakterie
Jedna filiżanka to za mało. Naukowcy potwierdzają, że picie kawy chroni przed chorobami