Na czym polega laparotomia i kiedy się ją wykonuje?

Laparotomia jest wykorzystywana w chirurgii. Jest to operacja polegająca na otwarciu jamy brzusznej poprzez przecięcie powłoki skórnej, mięśni oraz otrzewnej.

Kiedy wykonuje się laparotomię? Laparotomia jest sposobem na bezpośrednią diagnostykę jamy brzusznej w przypadku np.:

  • nowotworów narządów jamy brzusznej (raka okrężnicy, raka trzustki, raka wątroby), 
  • perforacji żołądka, dwunastnicy czy jelit, 
  • zapalenia wyrostka robaczkowego, 
  • stanu zapalnego trzustki. 

Laparotomia ginekologiczna to z kolei popularną metodę diagnostyczno-zabiegową w przypadku schorzeń układu rozrodczego. Umożliwia natychmiastowe usunięcie wykrytych zmian czy pobranie fragmentu tkanki do dalszych badań laboratoryjnych. Najczęściej wykonuje się takie zabiegi jak: laparotomia macicy i laparotomia torbieli jajnika.

Reklama

Jak przeprowadzana jest laparotomia?

Laparotomia przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Zależnie od rodzaju operacji wykorzystuje się różne rodzaje cięcia:

  • cięcie pośrodkowe górne (od wyrostka mieczykowatego do pępka)
  • cięcie pośrodkowe dolne (od pępka do spojenia łonowego)
  • cięcie przezprostne prawe i lewe (przez mięśnie proste brzucha z jednej ze stron)
  • cięcie przyprostne prawe i lewe (od torebek mięśni prostych)
  • cięcie poprzeczne Kochera i Pfanensteila.

Pośrodkowe dają najlepszy wgląd, zaś przeprostne stosuje się, w przypadku gdy zmiana zlokalizowana została już wcześniej. Można również zastosować różne kombinacje poszczególnych nacięć. Jest to metoda inwazyjna i po takiej operacji powstaje blizna, która może być przyczyną powstania przepukliny pooperacyjnej. Dlatego coraz częściej, jeśli jest to możliwe, stosuje się zabieg laparoskopii.

Kiedy wykorzystywana jest laparotomia?

Laparotomia wykorzystywana jest w klasycznej operacji chirurgicznej. Zastosowanie tej metody jest bardzo szerokie i często wykorzystywane na bloku operacyjnym. Laparotomia stosowana jest przy leczeniu schorzeń układu trawiennego (zapalenie trzustki, zapalenie wyrostka robaczkowego, nowotwór jelita grubego). Często tego typu operacje są przeprowadzane u pacjentów z wypadków, u których występują wewnętrzne krwotoki. Zabiegi drogą brzuszną wykorzystuje się również w ginekologii: przy konieczności usunięcia macicy i przydatków, przy endometriozie oraz w przypadku ciąży pozamacicznej.

Oprócz wykonania operacji chirurgicznej laparotomia wykonywana jest także w celach diagnostycznych (laparotomia zwiadowcza).

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL