Przyczyny impotencji

Impotencja - zaburzenia erekcji, męskie tabu, o którym mężczyźni wstydzą się rozmawiać nawet z lekarzem. Doskwiera średnio co dziesiątemu panu, z wiekiem rośnie ryzyko jej wystąpienia. Stres, tytoń, alkohol to jedne z przyczyn impotencji.

Impotencja - przyczyny

Impotencja (zaburzenia erekcji, dysfunkcja seksualna) to problem z osiąganiem lub utrzymaniem erekcji przy zachowaniu stanu podniecenia w sprzyjających okolicznościach.  Mężczyzna nie jest w stanie osiągnąć i utrzymać wzwodu wystarczającego do odbycia stosunku. Mianem impotencji określa się również brak wytrysku (ejakulacji) i orgazmu, przedwczesny wytrysk, a także zaburzenia płodności. Warto wspomnieć, że istnieje też zjawisko impotencji kobiecej - zaburzenia seksualne kobiet to np. oziębłość płciowa czy brak orgazmu.

Najczęstsze psychologiczne przyczyny impotencji to m. in. obawa przed niechcianą ciążą, ośmieszeniem, brakiem zadowolenia u partnerki, niekiedy introwersja, depresja, skłonności do uzależnienia, a nawet  wpływ wychowania.

Reklama

Fizjologiczne (organiczne) przyczyny impotencji:

- zaawansowany wiek

- choroby układu krążenia (nadciśnienie, miażdżyca)

- cukrzyca

- urazy i choroby kręgosłupa

- choroby układu moczowego i prostaty

- przyczyny hormonalne.

Najczęstsze zewnętrzne przyczyny zaburzeń erekcji to długotrwały stres, palenie tytoniu i spożywanie nadmiernej ilości alkoholu, przyjmowanie niektórych leków (np. uspokajających) i narkotyków.

Impotencja - postępowanie

Nie każda niepełna erekcja świadczy o zaburzeniach seksualnych. Przemęczenie, stres, niewyspanie, kiepska kondycja fizyczna, a nawet zakrapiana impreza może spowodować sporadyczne niepowodzenia w sypialni. 

W przypadku poważniejszych problemów należy udać się do lekarza (seksuologa, androloga). Warto podkreślić, że niektóre łatwo dostępne specyfiki, zwłaszcza z niepewnych źródeł, mogą spowodować przykre skutki uboczne. Niezwykle istotne jest zrozumienie ze strony partnerki - brak wsparcia może pogłębiać męskie problemy.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL