Śmierć Kamilka: Choroba oparzeniowa nie daje szans. Poważne objawy

Początkiem kwietnia całą Polskę obiegła informacja o ośmioletnim chłopcu, który został skatowany przez swojego ojczyma. Chłopiec był oblewany wrzątkiem, bity, przypalany papierosami ale także umieszczany na rozgrzanym piecu węglowym. W ciężkim stanie trafił do szpitala, gdzie rozwinęła się u niech choroba oparzeniowa. Czym jest choroba oparzeniowa, jakie daje rokowania i kiedy zachodzi jej największe ryzyko?

Polewany wrzątkiem i wsadzany na piec węglowy

Ośmioletni Kamil z Częstochowy padł ofiarą wyjątkowo brutalnego znęcania się przez swojego 27-letniego ojczyma, a współwinną tej tragedii była matka, która nie reagowała na krzywdę, jaka działa się w domu. Chłopiec, zgodnie z ustaleniami prokuratury, był wielokrotnie bity oraz przypalany papierosami. Ustalono również, że ojczym w trakcie kąpieli oblał chłopca wrzątkiem, a następnie umieścił go na piecu węglowym.

Po przetransportowaniu chłopca do szpitala w stanie ciężkim, lekarze ustalili także, że wiele kości Kamila jest połamanych, chłopiec jest odwodniony oraz niedożywiony.

Reklama

Ośmiolatek trafił na OIOM, gdzie został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej.

Choroba oparzeniowa osłabiła organizm chłopca

Kamil leczony był na OIOM-ie w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, gdzie lekarze oczyścili rany oparzeniowe z martwiczej tkanki oraz położyć przeszczepy skóry na rany oparzeniowe. Niestety - na skutek rozległych oparzeń, jakich doznał chłopiec, rozwinęła się u niego choroba oparzeniowa. Jak informowali lekarze, u Kamila stwierdzono poparzenia głowy, klatki piersiowej oraz kończyn, które  łącznie obejmują aż 25 proc. całej powierzchni ciała. 

Więcej o stanie zdrowia Kamila z Częstochowy pisaliśmy tutaj

Choroba oparzeniowa jest następstwem oparzenia, a dochodzi do niej na skutek gwałtownej utraty płynów z organizmu. Miejscowe rany powodują, że dochodzi do uwolnienia dużych ilości mediatorów zapalnych, co prowadzi do ogólnoustrojowego zakażenia (SIRS).

Stan zapalny w chorobie oparzeniowej obejmuje nie tylko miejsca, w których doszło do urazu, ale również inne narządy wewnętrzne. Uszkodzeniu mogą ulec nerki, płuca, a także serce.

Choroba oparzeniowa rozwija się po oparzeniu termicznym, ale również chemicznym, popromiennym czy po porażeniu prądem elektrycznym.

Stopnie oparzenia a rokowania

Rokowania związane z powrotem do zdrowia po oparzeniu są uzależnione od stopnia oparzenia ale także od powierzchni ciała, jaka została oparzona.

Oparzenia I stopnia to oparzenia powierzchowne, które obejmują naskórek. Skóra jest zaczerwieniona i obrzęknięta.

Oparzenia II stopnia obejmują naskórek i część skóry właściwej. Pojawia się zaczerwienienie oraz pęcherze na skórze.

Oparzenia III stopnia obejmują całą grubość skóry, na skutek czego zniszczone zostają zakończenia nerwowe. Rana oparzeniowa jest biała lub zwęglona.

Oparzenia IV stopnia to rany penetrujące, na dnie których widać uszkodzone mięśnie i ścięgna lub zwęglone kości.

Stopień oparzeń ale także ich lokalizacja jest kluczowa, jeśli chodzi o rokowania u pacjentów. Za najbardziej wstrząsorodne okolice u dzieci uznaje się:

  • głowę,
  • szyję,
  • krocze,
  • ręce i stopy,
  • doły pachowe, łokciowe i podkolanowe.

Nawet, jeśli doszło do niewielkich oparzeń w tych okolicach, istnieje wyższe ryzyko, że u pacjenta rozwinie się wstrząs hipowolemiczny lub sepsa.

Objawy choroby oparzeniowej

Choroba oparzeniowa rozwija się w zależności od stopnia i rozległości oparzeń, jakich doznał poszkodowany.

W przypadku rozległych oparzeń oraz dużej utraty płynów, dochodzi do wstrząsu z powodu różnicy między pojemnością naczyniową, a faktyczną objętością krwi krążącej w organizmie. Na skutek oparzeń najczęściej dochodzi do wstrząsu hipowolemicznego lub wstrząsu septycznego.

W przypadku ośmioletniego Kamila z Częstochowy, z uwagi na rozległe rany, które nie zostały zaopatrzone  i leczone od razu - doszło do rozwoju choroby oparzeniowej, która doprowadziła do zakażenia ogólnoustrojowego.

W przebiegu sepsy, u chłopca konieczne było wprowadzenie dializy ale także skorzystanie z najnowszej aparatury ECMO, potocznie zwanej płuco-sercem.

Typowymi objawami sepsy są:

  • wysoka temperatura, powyżej 38 stopni Celsjusza,
  • zwiększona akcja serca,
  • przyspieszony oddech,
  • dreszcze,
  • skąpomocz,
  • zaburzenia świadomości.

Śmierć na skutek niewydolności wielonarządowej

W ostatnich dniach lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach informowali, że stan chłopca pogarsza się. Postępująca choroba oparzeniowa doprowadziła do niewydolności oddechowej i zakażenia całego organizmu. Chłopiec zmarł 8 maja 2023 roku, a bezpośrednią przyczyną śmierci ośmiolatka była niewydolność wielonarządowa.


CZYTAJ TAKŻE: 

Sepsa. Stan zapalny, który prowadzi do śmierci

Kiedy kończy się stan podgorączkowy, a zaczyna gorączka?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL