Tracheotomia - co to za zabieg i po co się go wykonuje
To otolaryngologiczny zabieg, podczas którego wykonuje się otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się specjalną rurkę do dróg oddechowych, by umożliwić dopływ powietrza do płuc, z pominięciem gardła, nosa i krtani.
Zależnie od przyczyny niedrożności górnych dróg oddechowych przeprowadza się tracheotomię odpowiedniego rodzaju. Należy do zabiegów ratujących życie.
Tracheotomia może być pilna, ale też i planowana. Wszystko zależy z jakich przyczyn musi być wykonana. Do najczęstszych wskazań przeprowadzenia tego zabiegu należą:
- urazy mechaniczne twarzoczaszki
- ciężkie oparzenia dróg oddechowych
- obustronne porażenie fałdów głosowych
- przy podłączeniu respiratora podczas sztucznej wentylacji
- guz w drogach oddechowych
- ciało obce w drogach oddechowych
- znajdująca się w oskrzelach wydzielina blokująca drogi oddechowe.
Tracheotomia chirurgiczna może być przeprowadzona z wykorzystaniem znieczulenia ogólnego lub miejscowego. Pacjent leży na plecach z odchyloną szyją. W tym czasie monitoruje się ciśnienie krwi oraz puls. Skórę przecina się poprzecznie na szerokość około 3-5 cm.
Otwór ten powinien znajdować się 1 cm poniżej chrząstki pierścieniowatej. Wówczas mięśnie odsuwa się na bok specjalnymi haczykami i w chrząstce tchawicy wycina się okienko, przez które można wprowadzić rurkę tracheotomijną. Inna metoda to przezskórna tracheotomia, którą przeprowadza się z wykorzystaniem specjalnej igły. Przeciwwskazaniem do zabiegu może być silne zakażenie skóry szyi.