Czym zajmuje się angiologia?

Angiologia należy do specjalizacji w chirurgii i medycynie chorób wewnętrznych. W tej dziedzinie nauk medycznych lekarze zajmują się naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi.

Dlaczego angiologia łączy w sobie wiele działów medycyny?

Ta nauka jest jeszcze bardzo młoda. Dopiero niedawno lekarze odkryli, że naczynia chorują podobnie jak różne narządy, dlatego łączy się ona z niemal wszystkimi dziedzinami medycyny. Naczynia są unerwione, dlatego mogą pojawić się w nich choroby neurologiczne, jednak leczy się je w klinikach neurologii. 

Choroby angiologiczne mają wpływ na skórę, a wtedy leczone są przez dermatologów, a gdy chorują naczynia wieńcowe, to leczenie przeprowadza kardiolog. 

Reklama

Stosunkowo mało popularne są kliniki zajmujące się jedynie leczeniem angiologicznym, jednak właśnie w takim miejscu pacjent cierpiący na żylaki znajdzie najlepszą opiekę. Rozwój medycyny umożliwił nowe metody leczenia dolegliwości żylnych. Dzięki niej można poznać przyczyny powstawania chorób i zapobiegać im.

Żylaki i inne problemy

Bardzo częstym problemem, jakim zajmuje się angiologia, są żylaki. W ich przypadku konieczne jest nie tylko wczesne wykrycie problemu, lecz także jego prawidłowe leczenie i zmiana trybu życia. 

Najpoważniejszą chorobą tętnic jest miażdżyca, która może powodować zatory, prowadzące do śmierci. Angiologia zajmuje się także leczeniem różnych postaci zapalenia naczyń i ich zranień. W Polsce działa Towarzystwo Angiologiczne, skupiające specjalistów w tej dziedzinie.

Podsumowując - ta najmłodsza z dziedzin medycyny ma przed sobą ogromną przyszłość. Wyspecjalizowane leczenie naczyń w klinikach angiologii sprawi, że będziemy mogli żyć lepiej i dłużej.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: medycyna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL