Niebezpieczna zakrzepica żył głębokich. Jeden objaw nasila się w nocy
Zakrzepica żył głębokich to choroba, która rozwija się powoli, a jej objawy nasilają się z czasem. Zaawansowane stadium choroby stanowi bezpośrednie zagrożenie dla pacjenta, ponieważ może doprowadzić do śmiertelnej zatorowości płucnej. Ból i obrzęk kończyn to typowe objawy zakrzepicy, a jeden z objawów choroby nasila się szczególnie w nocy.
Zakrzepica żył jest najczęstszym powikłaniem cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego czy choroby niedokrwiennej serca. Choroba polega na tworzeniu się w naczyniu żylnym zakrzepu, który utrudnia prawidłowy przepływ krwi przez żyłę. Zakrzepica najczęściej dotyczy kończyn dolnych, częściej dotyka kobiet, a jej objawy rozwijają się zazwyczaj po 40. roku życia.
Zakrzepica może pojawić się również jako powikłanie po zabiegu chirurgicznym, po porodzie czy po ciężkich urazach z towarzyszącymi złamaniami kości.
Typowe objawy zakrzepicy pojawiają się wtedy, gdy choroba już rozwija się w naczyniach żylnych. Do najczęściej występujących dolegliwości zalicza się:
- ból kończyny dolnej,
- obrzęk w okolicy stopy i łydki, zaczerwienienie wzdłuż żyły,
- ucieplenie skóry na kończynie zajętej zakrzepicą,
- znaczne pogorszenie samopoczucia,
- gorączkę lub stan podgorączkowy.
Choroba nie zawsze rozwija typowe objawy, a jak zauważają lekarze, objawem sugerującym rozwój choroby może być zespół niespokojnych nóg, który nasila się w nocy. Jest to przypadłość, która polega na mimowolnym poruszaniu kończyn dolnych wraz z towarzyszącym drętwieniem oraz mrowieniem.
Ustalono, że zespół niespokojnych nóg bardzo często występuje u osób, u których dochodzi do rozwoju zakrzepicy żył głębokich. Osoby, które mierzą się z tym problemem, odczuwają przed snem niepokój, który mimowolnie zmusza ich do poruszania kończynami dolnymi. Oprócz tego pojawia się odrętwienie nóg, odczuwane przez pacjentów w trakcie spoczynku. W zespole niespokojnych nóg pacjent regularnie "kopie przez sen", a jego palce u stów wyginają się.
Charakterystyczne w zespole niespokojnych nóg jest to, że wszystkie objawy ustępują u pacjentów wraz z podjęciem aktywności. Występują one jedynie w trakcie spoczynku, zazwyczaj wieczorem.
Zespół niespokojnych nóg jest jednostką chorobową leczoną przez neurologa, który najczęściej wprowadza odpowiednie leczenie farmakologiczne. Z tą dolegliwością pacjent może zgłosić się również do poradni leczenia zaburzeń snu.
Każdy pacjent z objawami zespołu niespokojnych nóg powinien wykonać kompleksowe badania pod kątem zakrzepicy żył. Diagnostyka opiera się na badaniach laboratoryjnych oraz wykonaniu USG żył.
W przypadku potwierdzenia choroby, konieczne jest wdrożenie farmakoterapii przeciwzakrzepowej. Pacjenci otrzymują leki na rozrzedzenie krwi, by zapobiec wystąpieniu zatorowości płucnej, czyli oderwania się skrzepliny, która trafi do płuc, stanowiąc bezpośrednie zagrożenie życia chorego. U pacjentów z uwidocznionym zakrzepem stosuje się leczenie trombolityczne, które ma na celu go rozpuścić.
Ponadto w leczeniu stosuje się m.in. pończochy lub podkolanówki uciskowe, które wywierają nacisk na kończynę, zmniejszając średnicę naczyń krwionośnych. Zapobiega to cofaniu się krwi i umożliwia prawidłową pracę zastawek żylnych. Dzięki temu przepływ krwi jest sprawny, a krew nie tworzy zakrzepów będących zagrożeniem dla pacjenta.
CZYTAJ TAKŻE:
Wymocz w nich spuchnięte i ciężkie nogi. Te zioła przyniosą ulgę