​Problem zimnych rąk - czy to może być groźne?

Zmarznięte ręce czy stopy w chłodny dzień to zazwyczaj nic niepokojącego. W niskiej temperaturze układ krążenia tak reguluje przepływ krwi, by dostarczyć ją przede wszystkim do najważniejszych organów wewnętrznych, "zaniedbując" kończyny, do których krwi dociera nieco mniej i które przez to szybciej ulegają wychłodzeniu. Zwykle wystarczy pamiętać o noszeniu ciepłych rękawiczek, by kłopot minął bez śladu.

Jednak kiedy dłonie marzną nawet w ciepły dzień, warto się temu dokładniej przyjrzeć, bo może to być oznaka poważniejszych problemów zdrowotnych.

Zimne ręce - skutek niewłaściwego trybu życia

Wychłodzone kończyny to problem znany osobom prowadzącym siedzący tryb życia i pracującym przy komputerze, co negatywnie wpływa na krążenie. Dobrze jest pamiętać o robieniu częstych przerw i regularnej gimnastyce, a podczas pracy z klawiaturą czy myszką stosować specjalne podkładki pod nadgarstki.

Również palacze często miewają zimne dłonie - to efekt kurczenia się naczyń krwionośnych, spowodowanego przez nikotynę. Recepta jest jedna: rzucenie palenia, zwłaszcza, że bagatelizowanie problemu może prowadzić do groźnego, zakrzepowo-zrostowego zapalenia żył.

Reklama

Zdarza się, że to stres i napięcie psychiczne są przyczyną wychłodzenia i blednięcia dłoni i stóp - tu winowajcą jest adrenalina, która powoduje gwałtowne skurcze naczyń krwionośnych.

Zmarznięte dłonie bywają objawem choroby

Kiedy ręce ziębną bez żadnej widocznej przyczyny lub towarzyszą temu inne objawy, zawsze warto skonsultować się lekarzem, bo zdarza się, że to skutek rozwijającej się w organizmie choroby.

Możliwe przyczyny marznięcia kończyn:

- choroby układu krążenia: zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążenia, a nawet miażdżyca;

- anemia;

- niedoczynność tarczycy;

- jeśli marznięciu dłoni towarzyszy tzw. objaw Raynauda, czyli napadowy skurcz tętnic, skutkujący nagłym blednięciem, sinieniem, drętwieniem palców, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, bo może to być objaw wielu schorzeń, w tym bardzo poważnych (jak choroby tkanki łącznej, zapalenia tętnic, wirusowe zapalenie wątroby, białaczka czy nowotwór).

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL