Wystarczy 20 sekund, by ocenić ryzyko udaru mózgu. Zrób test jednej nogi

Naukowcy odkryli, że problem z utrzymaniem równowagi na jednej nodze może być związany z zaburzeniami w obrębie mózgu. Badania wskazały, że osoby, które nie były w stanie ustać na jednej nodze, są bardziej narażone na uszkodzenie naczyń w mózgu. Jak ocenić umiejętność utrzymania równowagi i tym samym sprawdzić, czy grozi nam udar mózgu? Odpowiadamy

Test jednej nogi oceni ryzyko

Japońscy naukowcy odkryli, że zaburzenia równowagi mogą świadczyć o toczących się zmianach w naczyniach mózgowych, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia udaru. Aby ocenić umiejętność utrzymania równowagi, należy ustać na jednej nodze przez minimum 20 sekund. Im krótszy czas powodzenia testu, tym większe ryzyko udaru mózgu dla pacjenta.

Naukowcy z Japonii przebadali 1300 osób powyżej 50. roku życia. Naukowcy mierzyli badanym czas stania na jednej nodze z otwartymi oczami. Każdego pacjenta poddano dwukrotnej próbie, z której uwzględniono lepszy czas. Każdy pacjent badany był boso, z rękami trzymanymi z boku ciała.

Reklama

Równowaga połączona z badaniem głowy

Czas utrzymania równowagi zestawiono z wynikami rezonansu magnetycznego oraz ultrasonografii. Naukowcy odkryli, że u każdego pacjenta, który potrafił ustać na jednej nodze krócej niż 20 sekund, zdiagnozowano zmiany w małych naczyniach mózgowych.

U prawie 35 proc. pacjentów mających problem z utrzymaniem równowagi już wcześniej występowały objawy udaru, o których nie wiedzieli.

Wczesne rozpoznanie zwiększa szansę chorych

Co roku w Polsce ponad 70 tys. osób doznaje udaru mózgu, z czego 80 proc. przypadków to udar niedokrwienny.  W przebiegu udaru dochodzi do zwężenia lub całkowitego zamknięcia naczynia tętniczego, co ogranicza dopływ krwi do danego obszaru mózgu. Na skutek niedotlenienia dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu, co w konsekwencji może prowadzić do niepełnosprawności chorego.

Specjaliści szacują, że przejście tzw. cichego udaru, bez charakterystycznych objawów, zwiększa szansę na udar mózgu z pełnymi objawami.

W udarze mózgu liczy się czas

U pacjenta, u którego rozpoznano udar mózgu, najważniejszy jest czas, jaki upłynął od pierwszych objawów do wdrożenia pełnego leczenia. Sygnałami alarmującymi o przebiegającym udarze są:

  • zaburzenia mowy,
  • silny ból głowy,
  • opadanie kącika ust po jednej stronie,
  • zawroty głowy,
  • zaburzenia widzenia, zaburzenia widzenia,
  • problemy z równowagą.

Leczenie udaru mózgu

W leczeniu udaru niedokrwiennego mózgu stosuje się leki trombolityczne i przeciwzakrzepowe. Mają one za zadanie udrożnić tętnicę mózgową i przywrócić prawidłowe krążenie, by zminimalizować uszkodzenia w danym obszarze mózgu . Pacjenci po udarze wymagają rehabilitacji, często też muszą na nowo uczyć się mówić a także poruszać.

CZYTAJ TAKŻE: 

Tak objawia się mikroudar. Prowadzi do poważnych konsekwencji

Pierwsze sygnały udaru mogą pojawić się już 10 lat przed jego wystąpieniem

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL