Udar mózgu. Pierwsze sygnały mogą pojawić się już 10 lat przed jego wystąpieniem
Pierwsze objawy udaru mózgu można zauważyć nawet 10 lat wcześniej - twierdzą holenderscy naukowcy. O zwiększonym ryzyku wystąpienia udaru, według specjalistów, ma świadczyć pogorszenie funkcji poznawczych. Wynik najnowszych badań opublikowano w recenzowanym czasopiśmie "Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry".
Badanie dotyczące udaru mózgu zostało przeprowadzone przez holenderskich naukowców z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie. Objęło ono 14 712 osób. Informacje odnośnie ich zdrowia gromadzone były w latach 1990-2018.
Dane na temat funkcji poznawczych i codziennego funkcjonowania 1662 uczestników, u których wystąpił udar, zestawiano z informacjami dotyczącymi osób bez udaru (pochodziły one z okresu 10 lat przed udarem). Każdego pacjenta porównywano z trzema bez udaru, tej samej płci i w tym samym wieku.
Badacze zauważyli, że u osób z udarem objawy pogorszenia funkcji poznawczych i problemów w codziennym funkcjonowaniu pojawiały się już w okresie 10 lat przed wystąpieniem epizodu.
Szereg przeprowadzonych testów obejmował funkcje poznawcze (m.in. koncentrację, funkcje językowe, uczenie się i zapamiętywanie), czas reakcji, koordynację i sprawność ruchową oraz występowanie trudności w wykonywaniu codziennych czynności.
"Wyniki tych badań wskazują, że u osób, u których ma wystąpić udar, pierwsze sygnały zaczynają pojawiać się już około 10 lat wcześniej. Osoby z zaburzeniami poznawczymi i funkcjonalnymi mogą być zatem bardziej narażone. Postępujące pogorszenie funkcji poznawczych i pojawienie się problemów w codziennym funkcjonowaniu sugeruje, że uszkodzenia spowodowane takimi czynnikami jak choroba małych naczyń mózgowych, neurodegeneracja czy stan zapalny, mogą akumulować się w mózgu już lata przed wystąpieniem epizodu" - piszą autorzy.
Więcej na temat wyników badania holenderskich naukowców można przeczytać TUTAJ.
Udar mózgu to stan zagrażający życiu. Skoro mowa o pierwszych symptomach udaru, wymieńmy te, które występują najczęściej. Są one dość charakterystyczne, jednak trudno je wychwycić od razu. I przede wszystkim - zależą od tego, która część mózgu została uszkodzona (przy udarze dochodzi do obumarcia części mózgu w wyniku zatrzymania dopływu krwi do jego tkanek).
Objawy udaru to:
- opadanie kącika ust,
- zaburzenia widzenia,
- niewyraźne mówienie (bełkotanie),
- jednostronne osłabienie lub drętwienie kończyn,
- problemy z równowagą i koordynacją ruchów (chód jak w stanie nietrzeźwości),
- ostry, kłujący ból głowy,
- zawroty głowy,
- utrata przytomności,
- wymioty, drgawki,
- nadwrażliwość na dotyk różnych części ciała.
Polecamy również:
Zawał niemy - po czym go rozpoznać. Jakie są nietypowe objawy zawału?
Jak rozpoznać udar mózgu?
Znaki ostrzegające nas przed zbliżającym się udarem mózgu