Udar mózgu. Pierwsze sygnały mogą pojawić się już 10 lat przed jego wystąpieniem

Pierwsze objawy udaru mózgu można zauważyć nawet 10 lat wcześniej - twierdzą holenderscy naukowcy. O zwiększonym ryzyku wystąpienia udaru, według specjalistów, ma świadczyć pogorszenie funkcji poznawczych. Wynik najnowszych badań opublikowano w recenzowanym czasopiśmie "Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry".

Udar mózgu. Odkrycie badaczy

Badanie dotyczące udaru mózgu zostało przeprowadzone przez holenderskich naukowców z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie. Objęło ono 14 712 osób. Informacje odnośnie ich zdrowia gromadzone były w latach 1990-2018.

Dane na temat funkcji poznawczych i codziennego funkcjonowania 1662 uczestników, u których wystąpił udar, zestawiano z informacjami dotyczącymi osób bez udaru (pochodziły one z okresu 10 lat przed udarem). Każdego pacjenta porównywano z trzema bez udaru, tej samej płci i w tym samym wieku.

Badacze zauważyli, że u osób z udarem objawy pogorszenia funkcji poznawczych i problemów w codziennym funkcjonowaniu pojawiały się już w okresie 10 lat przed wystąpieniem epizodu.

Reklama

Szereg przeprowadzonych testów obejmował funkcje poznawcze (m.in. koncentrację, funkcje językowe, uczenie się i zapamiętywanie), czas reakcji, koordynację i sprawność ruchową oraz występowanie trudności w wykonywaniu codziennych czynności.

Ryzyko wystąpienia udaru. Oni są bardziej narażeni

"Wyniki tych badań wskazują, że u osób, u których ma wystąpić udar, pierwsze sygnały zaczynają pojawiać się już około 10 lat wcześniej. Osoby z zaburzeniami poznawczymi i funkcjonalnymi mogą być zatem bardziej narażone. Postępujące pogorszenie funkcji poznawczych i pojawienie się problemów w codziennym funkcjonowaniu sugeruje, że uszkodzenia spowodowane takimi czynnikami jak choroba małych naczyń mózgowych, neurodegeneracja czy stan zapalny, mogą akumulować się w mózgu już lata przed wystąpieniem epizodu" - piszą autorzy.

Więcej na temat wyników badania holenderskich naukowców można przeczytać TUTAJ

Objawy udaru

Udar mózgu to stan zagrażający życiu. Skoro mowa o pierwszych symptomach udaru, wymieńmy te, które występują najczęściej. Są one dość charakterystyczne, jednak trudno je wychwycić od razu. I przede wszystkim - zależą od tego, która część mózgu została uszkodzona (przy udarze dochodzi do obumarcia części mózgu w wyniku zatrzymania dopływu krwi do jego tkanek).

Objawy udaru to: 

  • opadanie kącika ust,
  • zaburzenia widzenia,
  • niewyraźne mówienie (bełkotanie),
  • jednostronne osłabienie lub drętwienie kończyn,
  • problemy z równowagą i koordynacją ruchów (chód jak w stanie nietrzeźwości),
  • ostry, kłujący ból głowy,
  • zawroty głowy,
  • utrata przytomności,
  • wymioty, drgawki,
  • nadwrażliwość na dotyk różnych części ciała.

Polecamy również: 

Zawał niemy - po czym go rozpoznać. Jakie są nietypowe objawy zawału?

Jak rozpoznać udar mózgu?

Znaki ostrzegające nas przed zbliżającym się udarem mózgu


PAP/INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: udar mózgu | udar mózgu objawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL