Brodawczak ludzki HPV - sposoby zarażenia i profilaktyka
Human papilloma virus (HPV) czyli brodawczak ludzki to ponad 100 zidentyfikowanych rodzajów wirusa, niektóre z nich odpowiadają za raka szyjki macicy, ale także za kurzajki, brodawki i kłykciny kończyste. Ze względu na to, że część odmian jest rakotwórcza, od wielu lat specjaliści przeprowadzają dokładne badania w poszukiwaniu medycznych metod przeciwdziałających.
Zarazić się HPV może zarówno kobieta i mężczyzna, ale to częściej mężczyźni są jego nosicielami. Według amerykańskich badań zarażony jest co drugi mężczyzna. Główną drogą zarażenia są kontakty seksualne. Jednakże wieloma typami HPV można się zarazić również poprzez sam intymny kontach narządów płciowych. Przy HPV wywołującym kurzajki wystarczy kontakt z chorobowo zmienionym naskórkiem, a nawet używanie wspólnych ręczników.
Ze względu na możliwość zarażenia się poprzez sam kontakt narządów płciowych prezerwatywa jedynie zmniejsza ryzyko zarażenia, ale go nie wyklucza. W tej chwili nie ma żadnych leków, które przyczynią się do pozbycia brodawczaka ludzkiego z organizmu człowieka, ale są znane metody leczenia chorób przez nie wywołanych.
Dostępne są specjalne testy, które wykrywają obecność wirusa. Samo badanie cytologiczne pozwala wykryć chorobowe zmiany wywołane nim, ale testy wykrywające pozwalają na ustalenie częstotliwości takich kontroli.
Dla ochrony przed rakiem szyjki macicy stosuje się szczepionki przeciw HPV. W Polsce dostępne są obecnie dwa ich typy. Pierwsza chroniąca przed wirusami HPV typu 16 i 18, które wywołują raka szyjki macicy. Są one przeznaczone dla dziewczynek i kobiet. Druga szczepionka Silgard chroni także przed tymi konkretnymi odmianami wirusa oraz dodatkowo przed HPV 6 i 11, które odpowiadają za kłykciny.
Tę szczepionkę mogą stosować także chłopcy i mężczyźni. W Polsce zaleca się szczepienie dziewczynek w wieku 11-12. roku życia. Tego typu profilaktyka nie tylko uchroni te kobiety przed zarażeniem przez brodawczak ludzki, ale też powinna zmniejszyć się jego rozpowszechnianie.