Na pomoc wątrobie
Gdy czujesz kłucie i gniecenie w boku.
Kiedy coś gniecie w prawym podżebrzu, mówi się, że to boli wątroba. Stwierdzenie takie nie jest ścisłe, ponieważ wątroba nie może boleć. Jest bowiem nieunerwiona. Jeśli jednak nie traktujesz jej należycie, powiększa się, rozciąga torebkę, która ją otacza i uciska sąsiadujące z nią narządy. A ty czujesz właśnie gniecenie w boku. Jak tego uniknąć?
Tłuste jedzenie. Aby strawić tłuszcz, który dostarczamy naszemu organizmowi w pożywieniu, wątroba musi bardzo intensywnie pracować, wydzielając żółć. Największego wysiłku wymaga rozłożenie tłuszczów zwierzęcych, bogatych w cholesterol, takich jak te znajdujące się np. w kotlecie schabowym czy golonce. Dlatego właściwa dieta to podstawa programu dbania o wątrobę.
Co robić? Wołowinę i wieprzowinę jak najczęściej zastępuj chudym drobiem i rybami. Do sałatek dodawaj olej rzepakowy. Tłuszcz roślinny służy wątrobie (w umiarkowanych ilościach). Na twoim stole pięć razy dziennie powinny gościć produkty bogate w witaminy B1, B2, B6 i PP, czyli m.in. brokuły, soja, kukurydza, kapusta, sałata. Witaminy te odgrywają ważną rolę w procesach przemiany materii.
W warzywach znajduje się błonnik, który ułatwia trawienie i pomaga usuwać z układu pokarmowego nadmiar tłuszczu obciążającego wątrobę. Do potraw warto dodawać zioła, które sprawiają, że dania są lżejsze do strawienia. Polecane są zwłaszcza majeranek, tymianek, mięta, oregano, kminek i jałowiec.
Nieregularne posiłki. Jeśli jesz rzadko, ale obficie, np. tylko trzy razy dziennie, wątroba zmuszana jest do nadmiernego wysiłku. Poza tym duże przerwy między posiłkami sprzyjają tworzeniu się kamieni żółciowych. By temu zapobiec, jadaj 5-6 niewielkich posiłków co 3-4 godziny. Wtedy wątroba nie będzie przeciążona. Jedz powoli, dokładnie przeżuwaj każdy kęs. Dzięki temu wątroba będzie miała czas, aby dostarczyć odpowiednią ilość żółci koniecznej do strawienia posiłków.
Nadwaga jest przyczyną stłuszczenia wątroby. Najbardziej niebezpieczna jest tzw. otyłość brzuszna, gdy obwód w talii przekracza 88 cm u kobiet i 95 cm u mężczyzn. Co robić? Schudnij, stosując odpowiednią dietę i więcej się ruszaj.
Zbyt wiele leków. Wszystkie, które zażywasz, trafiają do wątroby. Najbardziej jej szkodzą nadużywane leki uspokajające i przeciwbólowe. Dlatego leki przeciwbólowe i przeciwzapalne stosuj ściśle według wskazówek na ulotce. Nigdy nie bierz więcej tabletek niż jest to zalecane przez specjalistów.
Alkohol. Prowadzi do stłuszczenia, stanów zapalnych i marskości wątroby (jest to zastępowanie jej komórek przez tkankę łączną). Nie trzeba pić dużo. Dla wątroby groźne są nawet niewielkie ilości alkoholu, ale pite regularnie. Jeśli codziennie będziesz wypijać 2 kieliszki wina, to już po 4 miesiącach w wątrobie zajdą zmiany.
Co robić? Po alkohol, nawet ten niskoprocentowy, sięgaj jedynie od czasu do czasu. Najlepiej, by popić ciężko strawną, tłustą potrawę.
Wirusy zapalenia wątroby. WZW typu A, B czy C prowadzą do marskości, a niekiedy nawet raka tego narządu. Przeciw WZW typu A i B można się zaszczepić. Warto to zrobić, a przedtem zbadać, czy masz przeciwciała (jeśli masz, oznacza to, że jesteś uodporniona). Przeciw WZW typu C nie ma szczepionki. Wirus przenosi się przez kontakt z zakażoną krwią i podczas stosunków płciowych.
Można się zarazić u fryzjera, kosmetyczki, dentysty, podczas zabiegów w ambulatorium lub szpitalu. Aby uniknąć zakażenia, zwracaj uwagę u dentysty, fryzjera i kosmetyczki, czy używane są tam narzędzia jednorazowego użytku, a pozostałe są sterylizowane. Korzystaj z usług tylko tych punktów, w których przestrzegane są zasady higieny.
1. Lekkie dania - przez kilka dni po uczcie, która obciążyła wątrobę staraj się przestrzegać lekkostrawnej diety. Potrawy gotuj w wodzie lub na parze, piecz w folii lub duś bez obsmażania. Do delikatnego pieczywa zalecane są chude wędliny. Warzywa powinny być gotowane, rozdrobnione lub przetarte. Z owoców poleca się banany, morele i pieczone jabłka.
2. Zdrowe napoje - po grillowej uczcie zrezygnuj z napojów gazowanych i alkoholu. Sięgaj po herbatki owocowe, napary ziołowe, jogurty naturalne, mleko oraz kawę zbożową.
3. Pomoc z apteki - aby przyśpieszyć odtruwanie i regenerację komórek wątroby, możesz zażywać (najlepiej po konsultacji z lekarzem) leki, które zawierają wyciąg z ostropestu plamistego, karczocha, asparaginian ornityny oraz witaminy, a także wysoko oczyszczone fosfolipidy z nasion soi.