Bagnik nadwodny. Spotkanie z nim możesz przypłacić "wędkarskim kacem". Ugryzienie silnie zatruwa organizm

Bagnik nadwodny to pająk, na którego można natknąć się latem. To dlatego, że zamieszkuje on okolice jezior czy rzek, a więc miejsca, gdzie chętnie spędzamy wolny czas, gdy tylko pogoda na to pozwala. Bagnik nadwodny to pająk jadowity, dlatego lepiej na niego uważać. Spotkanie z nim można przypłacić "wędkarskim kacem". Co to znaczy? Jakie objawy mogą pojawić się po ugryzieniu? Odpowiadamy.

Bagnik nadwodny - co to za pająk?

Bagnik nadwodny (Dolomedes plantarius), znany też jako kłębosz nadwodny, to duży pająk z rodziny darownikowatych. Spośród pająków żyjących w Polsce jest największy. Osiąga wielkość do 2,5 cm - jeśli liczyć tylko głowotułów wraz z odwłokiem. Wraz z odnóżami ma aż 7-8 cm. Samica bagnika nadwodnego jest nieco większa od samca. Jej ubarwienie jest również ciemniejsze.

Bagnik nadwodny wyróżnia się więc rozmiarem, ale po samym rozmiarze raczej nie stwierdzimy, że to właśnie z nim mamy do czynienia. Warto zapamiętać więc, że pająk ten ma brązowe ubarwienie z niewielkimi, biało-kremowymi kropkami. Zanurzony w wodzie przybiera srebrzysto-niebieskawą barwę.

Reklama

W odróżnieniu od bagnika przybrzeżnego białe pasy po bokach jego ciała są bardzo słabo widoczne lub nie występują wcale. Nierzadko jednak rozróżnienie obu pająków sprawia trudności.

Bagnik nadwodny - gdzie występuje?

Bagnik nadwodny, jak sama nazwa wskazuje, upodobał sobie tereny położone nad wodą. Żyje w bezpośredniej bliskości wody - można go spotkać przy brzegach rzek, jezior i zbiorników retencyjnych, na podmokłych łąkach, mokradłach i na terenie lasów bagiennych. Potrafi zwinnie poruszać się po powierzchni wody, ale też nurkować. Poluje na wodne owady oraz małe ryby. Żywi się też kijankami, a także mniejszymi żabami. Nie buduje sieci.

Uwaga - pająk ten spotykany jest na unoszących się na wodzie roślinach lub innych obiektach, które wystają z wody. Może się zdarzyć, że bagnik wyjdzie na barierkę pomostu lub schowa się w zakamarkach łódki.

Bagnik nadwodny występuje w Europie (w tym w Polsce) i Azji. Uważany jest za gatunek rzadki.

Bagnik nadwodny - jak dochodzi do ugryzienia?

Bagnik nadwodny jest pająkiem jadowitym. Jak zwracają uwagę eksperci, jest jednak płochliwy. Wystarczy się do niego zbliżyć, by szybko uciekł i się schował. Prawdopodobieństwo ugryzienia jest więc niewielkie. 

Najwięcej przypadków ugryzień to ugryzienia przypadkowe, do których dochodzi, kiedy np. niechcący przyciśniemy pająka ręką. Może ugryźć również samica, która broni oprzędu, a która, jak się zauważa, bywa bardziej agresywna od samca.

Objawy po spotkaniu z bagnikiem nadwodnym

Co się dzieje, gdy bagnik nadwodny ugryzie? Na swoim blogu prof. Stanisław Czachorowski, biolog, ekolog, nauczyciel i miłośnik filozofii przyrody, zauważa, szczękoczułki bagnika nadwodnego z łatwością przegryzają ludzką skórę.

"Jego ukąszenia ciężko się goją, a jad powoduje silne, trwające kilka dni zatrucie organizmu, objawiające się bólem głowy, biegunką i wymiotami. Wędkarze (to właśnie oni najczęściej padają ofiarą bagnika nadwodnego - red.), nazywają to 'wędkarskim kacem'. Ukąszenie bagnika jest podobno boleśniejsze niż ukąszenie pająka krzyżaka" - wskazuje.

CZYTAJ TAKŻE: 

Nawet nie wiesz, że przyciągasz kleszcze. Unikaj w ciągu dnia i wieczorem

To najgroźniejsze pająki w Polsce. Nie chcesz ich spotkać na swojej drodze

Pająk jak z bajki. O jego istnieniu nie mieliśmy pojęcia

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ukąszenie pająka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL