Menopauza - ostatnia miesiączka

Menopauza jest naturalnym etapem życia każdej kobiety, który może trwać nawet kilka lat. Nie zawsze menopauzie muszą towarzyszyć uporczywe dolegliwości.

Menopauza jest naturalnym etapem życia każdej kobiety, który może trwać nawet kilka lat. Nie zawsze menopauzie muszą towarzyszyć uporczywe dolegliwości.

Menopauza - czym jest?

Menopauza (klimakterium, przekwitanie) to potoczne określenie okresu kilku lat przed i po ostatniej  miesiączce. Ostania miesiączka zwykle zdarza się w wieku około 50 lat. Trwałe (przynajmniej rok) zatrzymanie cyklu miesięcznego w tym wieku to właśnie menopauza.

Samo pojęcie menopauza oznacza ostatnią miesiączkę, jednak kojarzone jest raczej z długotrwałym procesem zmian hormonalnych w organizmie. Praca jajników i wydzielanie produkowanych przez nie hormonów nie ustaje przecież nagle. Menopauza to naturalny etap w życiu kobiety pomiędzy wiekiem prokreacyjnym a starzeniem się.

Reklama

Menopauza - objawy

Obniżone poziomy hormonów produkowanych przez jajniki są odpowiedzialne m. in za:

- uderzenia gorąca i zimne poty

- bezsenność, zaburzenia koncentracji i pamięci

- huśtawki nastroju, a nawet depresja

- drażliwość

- suchość w pochwie, częste infekcje, ból przy współżyciu

- w późniejszym etapie za osteoporozę i choroby układu krążenia.

Zmiany hormonalne wpływają na zmiany przemiany materii i wzrost wagi. Stopniowo zmienia się także skóra - wiotczeje, traci elastyczność, włosy stają się słabsze.

Menopauza - jak sobie radzić?

Menopauza może być mniej uciążliwa. Lekarze proponują paniom indywidualnie dobieraną hormonalną terapię zastępczą, która łagodzi dotkliwe kłopoty zarówno fizyczne, jak i te natury psychicznej. Za bezpieczniejszą metodę uchodzi przyjmowanie fitoestrogenów, czyli naturalnych hormonów pochodzenia roślinnego. Poleca się paniom, które obawiają się lub nie mogą stosować hormonalnej terapii zastępczej.

Polecane są także doraźne preparaty ginekologiczne łagodzące np. suchość pochwy i zdecydowanie poprawiające komfort współżycia seksualnego. Zalecana jest aktywność fizyczna i mniej kaloryczna dieta bogata w wapń i witaminę D.

***

Zobacz również:

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL