Dlaczego powstają brodawki łojotokowe?

Brodawki łojotokowe budzą niepokój wielu osób, gdyż mogą przypominać nowotwory skóry. Pojawiają się na głowie, tułowiu i kończynach i często wiążą się z rogowaceniem skóry.

Brodawki łojotokowe budzą niepokój wielu osób, gdyż mogą przypominać nowotwory skóry. Pojawiają się na głowie, tułowiu i kończynach i często wiążą się z rogowaceniem skóry.

Brodawki łojotokowe - przyczyny powstawania

Zwykłe brodawki to efekt zakażenia wirusem brodawczaka HPV, jednak brodawki łojotokowe nie mają z tym nic wspólnego. Pojawiają się najczęściej po 35 roku życia. 

Są dziedziczne i mogą towarzyszyć chorobom skóry takim jak łuszczyca i łojotok, a płeć nie ma wpływu na częstotliwość ich występowania. Można zaobserwować, że jest ich więcej w okresie zmniejszonej odporności organizmu.

Wygląd brodawek

Brodawki łojotokowe mają wyraźny brzeg, co pozwala na szybkie odróżnienie ich od czerniaka i innych zmian skórnych. Wielkość może sięgać kilku centymetrów. Na jej powierzchni znajdują się zrogowaciałe komórki i zagłębienia. 

Reklama

Brodawka może przybrać różnorodne kolory. Ten problem może pozostać przez długi czas niezauważony ze względu na to, że brodawki nie wywołują bólu ani swędzenia. Charakterystyczne dla nich jest występowanie w grupach. 

Często można je zaobserwować u młodych osób, które zaczęły się opalać pomimo występowania trądziku. Zaczepiamy o nie podczas ubierania i rozbierania się, a ciągłe podrażnianie może sprawić, że zaczną pojawiać się nowe brodawki, dlatego warto je usunąć.

Czy brodawki łojotokowe są niebezpieczne?

Brodawki tego typu prawie nigdy nie zmieniają się w nowotwór, jednak wyglądają niezbyt estetycznie i jest to powodem ich usuwania. Można je wymrozić, usunąć laserem lub za pomocą metody łyżeczkowania. Przed usunięciem brodawki dermatolog musi potwierdzić, że zmiana miała charakter niezłośliwy. Większość metod usuwania brodawek łojotokowych niesie ze sobą ryzyko powstania niewielkiej blizny. 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL