Czy przy astygmatyzmie trzeba nosić okulary?
Wokół astygmatyzmu narosło wiele mitów, które do dziś są bezrefleksyjnie powtarzane. Najbardziej popularne są dwa: że to choroba oczu oraz że nie można wówczas nosić soczewek kontaktowych, a konieczne jest zakładanie okularów. Jaka jest prawda?
Astygmatyzm, inaczej zwany niezbornością, wbrew powszechnym opiniom, nie jest chorobą oczu. To wada wzroku wynikająca z nieregularności w budowie rogówki, która swym kształtem przypomina piłkę do rugby, a nie, jak w przypadku regularnie ukształtowanej rogówki, piłkę do futbolu. W efekcie wpadające do oka światło nie skupia się na siatkówce, a obraz, który widzi osoba z astygmatyzmem, jest nieostry. Wciąż nie wiadomo, co jest jego przyczyną, ale powszechnie przyjmuje się, iż to wada wrodzona i dziedziczona genetycznie. Co więcej, to zjawisko dość częste - ponad 40 proc. osób z wadami wzroku ma astygmatyzm.
Sprawdzenie, czy mamy astygmatyzm, jest bardzo proste. W tym celu wystarczy zasłonić jedno oko i spojrzeć na zamieszczony poniżej obrazek z odległości ok. 1 metra. Jeśli niezborność nie występuje, wszystkie linie będą dla nas wyraźne i identycznej grubości. Gdy z kolei będą się od siebie różnić (odcieniem bądź grubością) lub pozostaną rozmyte - można wstępnie uznać, iż mamy astygmatyzm.
Pamiętajmy jednak, iż jest to wstępny test. Pewne i dokładne wyniki otrzymamy wyłącznie po wizycie u specjalisty. Warto ponadto wiedzieć, iż badanie wzroku należy przeprowadzać regularnie - nawet wówczas, gdy nic nas nie niepokoi.
Astygmatyzm w znacznym stopniu wpływa na jakość naszego życia. Dla przykładu osoby z tą wadą mrużeniem oczu starają się poprawić i skorygować rozmyty obraz.
Szczególnie uciążliwe bywa to podczas czytania, pracy przy komputerze czy prowadzenia samochodu, czyli czynności, które wykonujemy każdego dnia. Z drugiej strony astygmatyzmowi często towarzyszą inne objawy: bóle głowy, nudności, zmęczenie wzroku czy uczucie pieczenia oczu.
Choć opcji korygowania astygmatyzmu mamy wiele (w tym również metody chirurgiczne, jak laserowa korekcja wzroku), większość osób z astygmatyzmem nosi okulary. Często spowodowane jest to opinią, jakoby soczewki kontaktowe korygujące astygmatyzm nie istniały. Nic bardziej mylnego! Są one nie tylko łatwo dostępne, ale również posiadają wiele przewag nad okularami.
Mowa o torycznych soczewkach kontaktowych, które skutecznie niwelują zniekształcenie obrazu spowodowane astygmatyzmem i poszerzają pole widzenia. W przeciwieństwie do soczewek sferycznych, czyli zwykłych soczewek kontaktowych, soczewki toryczne nie mają takiej samej mocy na całej swojej powierzchni. Jest ona inna w różnych miejscach, dlatego na oczach soczewki muszą
układać się w odpowiedniej pozycji kątowej, aby skorygować astygmatyzm oka. Właściwe położenie soczewki zapewnia system stabilizacyjny, czyli specjalne wyprofilowanie powierzchni, które dzięki współpracy z powiekami zapobiega obracaniu się jej na oku.
Choć jeszcze kilkanaście lat temu prawidłowy dobór soczewek torycznych był czymś skompilowanym, czasy te dawno minęły. W dużej mierze wynikało to z ograniczonej oferty produktowej. Dziś mamy to już za sobą: wybór soczewek torycznych jest spory, a technologia poszła wyraźnie do przodu.
W ofercie firmy Alcon znajdziemy m.in. jednodniowe soczewki toryczne Dailies Total1 for Astigmatism oraz miesięczne soczewki toryczne Total30 for Astigmatism. Obie marki wyposażone są w technologię gradientu uwodnienia, która sprawia, że zawartość wody na powierzchni soczewki zbliża się prawie do 100 proc., więc jedyne, co dotyka oczu, to delikatna poduszka nawilżenia, a soczewki są określane jako niewyczuwalne dla oczu. Osoby z astygmatyzmem, które są bardzo aktywne i preferują soczewki jednodniowe, mogą też sięgnąć po toryczne soczewki Precision1 for Astigmatism - zastosowane w nich technologie zapewniają komfortowe noszenie przez cały dzień, a jednodniowy tryb wymiany pozawala zapomnieć o konieczności czyszczenia i pielęgnacji soczewek.
Astygmatyzm nie tylko nie jest chorobą oczu, ale można go skutecznie skorygować za pomocą odpowiednio dobranych torycznych soczewek kontaktowych. Tym bardziej że jest w czym wybierać, co oznacza, iż łatwo dopasujemy je do naszych potrzeb oraz stylu życia.
Soczewki kontaktowe PRECISION1 for ASTIGMATISM, TOTAL30 for ASTIGMATISM, DAILIES TOTAL1 for ASTIGMATISM do korekcji wad wzroku dla osób ze zdrowymi oczami. Instrukcja używania: ifu.alcon.com.
Prowadzący reklamę: Alcon Polska Sp. z o.o. Producent: Alcon Laboratories, Inc. Podmiot odpowiedzialny: Alcon Laboratories Belgium