W tej niepozornej roślinie ukryta jest wielka siła lecznicza. Kiedy stosować krwawnik pospolity?

Znali go starożytni Grecy, a opisywali Hipokrates i św. Hildegarda. Krwawnik pospolity to roślina znana ze swoich licznych właściwości leczniczych. Wyciągi z liści krwawnika wykazują właściwości przeciwzapalne oraz przeciwutleniające, co może wspomagać proces gojenia się ran. Badania laboratoryjne sugerują, że ekstrakty mogą także zwiększać liczbę fibroblastów, które są kluczowymi komórkami w regeneracji tkanki łącznej i procesie gojenia ran. Na co jeszcze stosuje się krwawnik pospolity? Odpowiadamy.

Krwawnik pospolity - co to za roślina?

Krwawnik pospolity, znany też jako Achillea millefolium, to wieloletnia roślina z rodziny astrowatych, powszechnie spotykana w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce występuje na suchych łąkach i pastwiskach, na miedzach, przydrożach, wzgórzach i zaroślach, polach i ogrodach. Roślina rozmnaża się przez wysiewanie nasion po zbiorze lub wiosną, a kwitnie od lipca do października. Ziele krwawnika zbierane w okresie kwitnienia stanowi cenny surowiec lekarski.

Krwawnik ma silny, korzenny i balsamiczny zapach oraz gorzko-cierpki smak. Jest rośliną miododajną. Krwawnik należy do najbardziej popularnych, a zarazem do najbardziej pożytecznych roślin zielarskich.

Reklama

Co ciekawe, nazwa Achillea wywodzi się od imienia greckiego bohatera Achillesa, który podobno leczył rany swoich żołnierzy za pomocą krwawnika, posiadającego właściwości przeciwkrwotoczne.

Krwawnik pospolity - surowiec zielarski

Surowcem zielarskim jest ziele krwawnika, kwiat krwawnika oraz jego liść. Krwawnik pozyskuje się głównie ze stanowisk naturalnych.

Krwawnik pospolity - substancje czynne

W krwawniku pospolitym możemy znaleźć mnóstwo cennych substancji. Zawiera on garbniki, flawonoidy, kamforę, cholinę oraz olejki eteryczne, takie jak cyneol i azulen. Nie brakuje także witamin A, C i K, oraz minerałów takich jak magnez, cynk, żelazo, miedź i siarka. Dodatkowo krwawnik to źródło kwasów takich jak kwas salicylowy, octowy i mrówkowy. 

Ze względu na zawartość flawonoidów, związków silnie przeciwutleniających, krwawnik działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Spożywany w postaci naparu może być skutecznym środkiem w leczeniu objawów przeziębienia i grypy poprzez łagodzenie stanu zapalnego w gardle oraz jamie ustnej, a także redukcję gorączki.

Działanie krwawnika pospolitego

W tej niepozornej roślinie ukryta jest wielka siła lecznicza. Krwawnik pospolity od dawna znany jest jako środek powstrzymujący krwawienia, czemu zawdzięcza nawet polską nazwę. Jest także używany w stanach gorączkowych, grypie i zwykłym przeziębieniu. Działa żółciopędnie i ściągająco, a także przeciwzapalnie, odkażająco i rozkurczająco.

Krwawnik to jedno z najskuteczniejszych ziół o działaniu napotnym, używany jest w celu zwalczenia gorączki. Dzięki właściwościom rozszerzającym naczynia krwionośne obniża ciśnienie krwi i ułatwia trawienie.

Ekstrakty z liści krwawnika mają właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, które sprzyjają procesowi gojenia się ran. Badania laboratoryjne wykazały, że mogą one zwiększać liczbę fibroblastów, które są kluczowe dla regeneracji tkanki łącznej po urazach. Z uwagi na naszą większą aktywność latem picie herbaty zawierającej ekstrakty z krwawnika może być świetnym sposobem na wsparcie procesu gojenia się ran i ogólnego zdrowia.

Flawonoidy i alkaloidy obecne w herbacie z krwawnika mogą pomagać w łagodzeniu objawów lęku. Badania wykazują, że alkaloidy roślinne, takie jak te zawarte w herbacie z krwawnika, mogą zmniejszać wydzielanie kortykosteronu - hormonu związanego z wysokim poziomem stresu.

Właściwości zdrowotne krwawnika

Krwawnik ma właściwości:

  • przeciwbólowe - substancje zawarte w krwawniku mogą łagodzić bóle głowy, miesiączkowe oraz inne dolegliwości bólowe;
  • przeciwzapalne - wykazuje działanie przeciwzapalne, co może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych skóry i błon śluzowych;
  • przeciwbakteryjne - związki zawarte w krwawniku mogą pomagać w zwalczaniu bakterii, co jest korzystne w przypadku ran czy infekcji skórnych;
  • przeciwpasożytnicze - niektóre badania wskazują na działanie przeciwpasożytnicze, co oznacza, że może być skuteczny w zwalczaniu niektórych pasożytów jelitowych;
  • wspomagające trawienie - w niektórych kulturach krwawnik stosowany jest również do poprawy trawienia i łagodzenia problemów żołądkowych;
  • hamujące krwawienia - tradycyjnie używany był do zatrzymywania krwawienia z ran i ran pooperacyjnych.

Wykorzystanie krwawnika w kosmetyce

Stosowanie krwawnika na zewnątrz, w postaci okładów, maści i kremów, jest skuteczną metodą łagodzenia bólu reumatycznego, redukcji stanów zapalnych skóry i błon śluzowych. Dodatkowo przyspiesza proces gojenia się ran, oparzeń i owrzodzeń. 

Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym krwawnik znajduje zastosowanie w kosmetykach przeznaczonych dla cery tłustej i skłonnej do trądziku. Jest szczególnie skuteczny w leczeniu trądziku bakteryjnego, potocznie znanego jako trądzik młodzieńczy. Kosmetyki zawierające krwawnik pomagają oczyszczać cerę, łagodzić stany zapalne oraz hamować rozwój bakterii.

Napar z ziela krwawnika - jak zrobić?

Aby sporządzić napar, wystarczy jedną łyżkę rozdrobnionego ziela zalać szklanką wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem przez 15 minut, a na koniec przecedzić.

Na dolegliwości trawienne zaleca się picie naparu 2-3 razy dziennie po pół szklanki, a w celu oczyszczenia organizmu z toksyn i regulacji miesiączkowania 3-4 razy dziennie po pół szklanki lub 2/3 szklanki. Napar ten również może pomóc w leczeniu przeziębień.

Jeśli chodzi o zastosowanie zewnętrzne, proporcje się zmieniają - stosuje się dwie łyżeczki ziela krwawnika na szklankę wody. Taki napar może być używany do mycia twarzy, ma działanie dezynfekujące, oraz do przemywania i okładów przy różnych problemach skórnych takich jak łojotok, trądzik, odmrożenia, oparzenia czy stany zapalne i ropne skóry.

Źródła:

Mateusz Emmanuel Senderski: Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26543303/.

CZYTAJ TAKŻE: 

Mają silne działanie przeciwstarzeniowe. Pij nawet trzy razy dziennie

Chroni wątrobę, oczyszcza jelita i odkaża skórę. Herbatę z kwiatów lilaka pij teraz

Zbija cholesterol i chroni przed zakrzepami. Sprawdź, który żeń-szeń będzie najlepszy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL