Coraz większy problem wśród Polaków. Nieleczone stany zapalne jelit prowadzą do raka

Choroby zapalne jelit to grupa schorzeń o podłożu autoimmunologicznym, które wiążą się z przewlekłym stanem zapalnym w przewodzie pokarmowym. Do najczęstszych zalicza się chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Obie choroby mają niespecyficzne objawy, przez co długo wymykają się diagnozie, tymczasem nieleczone prowadzą do poważnych powikłań. W coraz większej liczbie przypadków tych chorób lekarze dopatrują się m.in. przyczyny wzrostu zachorowań na nowotwory jelita grubego. Dowiedz się więcej o nieswoistych stanach zapalnych jelit.

Przyczyny nieswoistych stanów zapalnych jelit

Przyczyny chorób zapalnych jelit nie są do końca poznane, ale uważa się, że stanowią wynik interakcji genetycznych, immunologicznych i środowiskowych. Czynniki genetyczne odgrywają istotną rolę, ponieważ osoby z chorobami zapalnymi jelit w rodzinie są bardziej narażone na ich rozwinięcie. Czynniki środowiskowe, takie jak niezdrowa dieta, stres i częste infekcje, również mogą wpływać na rozwój tych schorzeń.

Rodzaje stanów zapalnych jelit

Nieswoistych stanów zapalnych jelit jest wiele. Dwie najpowszechniej występujące choroby z tej grupy to: 

Choroba Leśniowskiego-Crohna - może występować w dowolnym miejscu przewodu pokarmowego, począwszy od jamy ustnej aż po odbytnice. Charakteryzuje się obecnością owrzodzeń i stanów zapalnych na całej grubości śluzówki, co może prowadzić do powstawania zwężeń i przetok. Objawy ChLC mogą obejmować bóle brzucha, biegunkę, utratę wagi oraz ogólne osłabienie.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - dotyczy głównie jelita grubego i odbytnicy. Charakteryzuje się powierzchownym zapaleniem śluzówki, które prowadzi do powstawania owrzodzeń. Główne objawy to biegunka, krwawe stolce, bóle brzucha i utrata wagi.

Reklama

Objawy chorób zapalnych jelit

Wspólne objawy stanów zapalnych jelit obejmują:

  • biegunkę,
  • krwawe stolce,
  • bóle brzucha,
  • wzmożone zmęczenie,
  • utrata wagi,
  • niedokrwistość,
  • gorączkę.

Stany zapalane jelit - problematyczna diagnostyka

Lekarze boją na alarm - chorych przybywa, a wiele osób wciąż nie wie, co im dolega, bagatelizując objawy lub myląc je z innymi jednostkami chorobowymi. W przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna objawy mogą przypominać m.in. nietolerancje pokarmowe lub zespół jelita drażliwego. Tymczasem kluczowe jest jak najszybsze zdiagnozowanie pacjenta i wprowadzenie odpowiedniego leczenia. 

Stany zapalne jelit to choroby z autoimmunologiczne, czyli takie, w których układ immunologiczny uznaje własną śluzówkę za wroga i ją atakuję, co prowadzi do przewlekłego stanu chorobowego. Głównym objawem w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelit jest krwista biegunka. Natomiast w przypadku Leśniowskiego-Crohna wszystko zależy od lokalizacji stanu zapalnego - czasem mogą to być tylko bóle brzucha, uczucie ciężkości lub zmęczenie. 

Obie choroby diagnozuje się na drodze m.in. kolonoskopii oraz badania na krew utajoną w kale. 

Powikłania nieswoistych stanów zapalnych jelit

Nieswoiste stany zapalne jelit mogą prowadzić do licznych powikłań, takich jak:

  • Poważne niedobory witamin i minerałów: wynikające z problemów z przyswajaniem i wchłanianiem składników odżywczych z pokarmu.
  • Zwężenia jelit: narastające blizny mogą powodować zwężenia, utrudniając przepływ treści pokarmowej.
  • Przetoki: owrzodzenie śluzówki jelit często prowadzi do powstawania patologicznych połączeń między narządami, co prowadzi do przetok.
  • Nowotwory: osoby z chorobami zapalnymi jelit mają większe ryzyko rozwoju nowotworów jelita grubego.

Stany zapalne jelit stanowią trudne do kontrolowania schorzenia, które wpływają nie tylko na fizyczne, ale także psychiczne aspekty życia pacjentów. Właściwa diagnoza i skuteczne leczenie, które obejmuje zarówno farmakoterapię, jak i zmiany stylu życia, są kluczowe dla poprawy jakości życia osób dotkniętych tymi schorzeniami. Pomagają też ustrzec się przed zagrażającym życiu powikłaniami.

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć jakąś formę stanu zapalnego układu pokarmowego, koniecznie zgłoś się do gastroenterologa. 

CZYTAJ TAKŻE:

Z czym do gastroenterologa? Takie objawy powinny być sygnałem do wizyty

Po tym poznasz wrzodziejący żołądek lub dwunastnicę. Wczesne objawy

Czym jest zespół jelita drażliwego?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL