Co może oznaczać białkomocz?

​W moczu zdrowego człowieka znajduje się niewielka ilość białka, która wzrasta podczas ćwiczeń fizycznych. Białkomocz to patologiczny stan, kiedy w moczu dziennie wydalane jest ponad 500 mg białka. Jakie są przyczyny białkomoczu?

Białkomocz. Objawy

W zależności od choroby, która spowodowała białkomocz, u chorego pojawiają się różne objawy. Najważniejszymi z nich jest zmniejszenie ilości oddawanego moczu. 

Chory zauważa, że mocz pieni się, zaczynają mu doskwierać obrzęki. Inne objawy to wodobrzusze, złe samopoczucie i blada skóra. Białkomocz to objaw chorobowy, który towarzyszy innym symptomom, zależnym od przyczyny.

Jakie przyczyny ma białkomocz?

Przyczyną białkomoczu może być nieprawidłowe działanie kłębuszków nerkowych, do czego dochodzi w przypadku cukrzycy lub zapalenia tej części nerki. 

Problem może pojawiać się też w cewce nefronu, w wyniku chorób (gorączka i stres), a także wtedy, gdy uszkodzeniu uległ mechanizm przesączania w nerkach. Białkomocz to także objaw kamieni nerkowych, nowotworów układu moczowego i zakażeń.

Reklama

Do choroby dochodzi także z przyczyn autoimmunologicznych, takich jak nefropatia toczniowa. Nerki może uszkodzić przyjmowanie niektórych leków, toksyczny wpływ mają także metale ciężkie i narkotyki.

Białkomocz - diagnostyka i rokowania

Chorobę diagnozuje się podczas standardowego badania moczu. Podczas badań laboratoryjnych bada się, jaki rodzaj białek wydziela się do moczu, co pozwala na określenie przyczyny białkomoczu i jego leczenie. Rokowania i leczenie zależą od dolegliwości, która jest przyczyną białkomoczu.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: białkomocz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL