Etapy codziennej pielęgnacji skóry twarzy
Właściwa pielęgnacja to podstawa, aby cieszyć się promienną i świeżą cerą. Codzienne dbanie o twarz obejmuje zaledwie kilka etapów. Nie należy żadnego pomijać lub zmieniać ich kolejności, bo każdy przygotowuje skórę do kolejnego. Przedstawiamy prawidłową pielęgnację twarzy.
Poranne i wieczorne rytuały pozornie wyglądają tak samo. Istnieją jednak między nimi pewne różnice, zarówno w kolejności etapów, jak i doboru produktów.
Przede wszystkim rano nie musimy wykonywać demakijażu, a kosmetyki pielęgnacyjne nakładane na twarz zazwyczaj mają lżejsze formuły, tak by dobrze współpracować z kosmetykami kolorowymi. Podczas porannej rutyny pielęgnacyjnej, bez względu na porę roku, należy również pamiętać o odpowiedniej ochronie przed promieniowaniem UV (UVA i UVB).
Wieczorem warto poświęcić więcej czasu na dokładne oczyszczenie skóry twarzy z nagromadzonych w ciągu dnia zanieczyszczeń i sięgnąć po kosmetyki o bogatszych, bardziej odżywczych składach, które w trakcie odpoczynku nocnego będą dogłębnie pielęgnować skórę.
Najważniejsze etapy porannej pielęgnacji skóry twarzy:
- oczyszczanie,
- tonizacja,
- serum,
- krem pod oczy (opcjonalnie),
- krem nawilżający,
- krem z filtrem SPF.
Z kolei wieczorna pielęgnacja cery powinna obejmować:
- demakijaż,
- oczyszczanie,
- peeling lub maseczka (ten krok wykonujemy zależnie od typu cery raz, dwa razy w tygodniu),
- tonizacja,
- serum,
- krem pod oczy,
- krem odżywczy na noc.
1. Oczyszczanie twarzy To podstawa pielęgnacyjnej rutyny, która wbrew pozorom rano jest tak samo ważna, jak wieczorem. Dlaczego oczyszczanie twarzy rano jest tak istotne? Przede wszystkim w nocy nasza skóra również wytwarza spore ilości sebum odkładającego się na skórze i może zatykać ujścia gruczołów łojowych. Do tego dochodzi kontakt z poduszką, która jest często siedliskiem roztoczy i innych mikroorganizmów. Kosmetyki pielęgnacyjne stosowane na noc zazwyczaj wyróżniają się bogatszą, cięższą konsystencją, dlatego rano warto usunąć ich resztki z powierzchni skóry.
Do oczyszczania skóry rano z powodzeniem możesz użyć lekkiej pianki lub żelu do mycia twarzy.
2. Tonizacja Po co stosujemy toniki do skóry twarzy? Ich zadaniem jest przywrócenie skórze prawidłowego pH i ukojenie jej po zastosowaniu kosmetyków myjących (często napinają skórę). Zastosowanie toniku wspomaga wchłanianie kosmetyków stosowanych w kolejnych krokach oraz poprawia ich skuteczność. Do tonizacji doskonale sprawdzają się nie tylko gotowe toniki dostępne w sklepach, ale również naturalne wody kwiatowe, czyli tzw. hydrolaty. Pamiętajmy, że w przeciwieństwie do płynów micelarnych, tonik pozostawiamy na skórze, nie zmywając go wodą.
3. Serum do twarzy To jeden z najczęściej pomijanych w codziennej pielęgnacji skóry twarzy kroków, z którego jednak nie warto rezygnować. Serum to typ kosmetyków, które wyróżniają się stosunkowo lekką konsystencją, a jednocześnie wysokim stężeniem składników aktywnych, o wiele wyższym niż w większości kremów pielęgnacyjnych. Systematyczne stosowanie serum dobranego do potrzeb skóry skutecznie rozprawia się z określonym problemem skórnym, np. niedoskonałościami, przebarwieniami, poszarzeniem cery lub zmarszczkami.
Kilka kropel serum najlepiej nakładać na lekko wilgotną (po zastosowaniu toniku) skórę, wklepując je lub wmasowując w skórę twarzy. Pamiętajmy, że serum nie powinno zastępować kremu do twarzy.
4. Krem do twarzy i krem pod oczy Kolejnym krokiem porannej pielęgnacji jest nawilżenie i odżywienie cery kremem do twarzy. Dobieramy go do typu skóry i jej potrzeb. Warto zadbać o to, aby konsystencja kremu na dzień była na tyle lekka, żeby nałożony potem na skórę makijaż dobrze wyglądał i był trwały. Wśród kremów do twarzy na dzień są kosmetyki z filtrem UV zabezpieczającym skórę twarzy przed słońcem i szkodliwym promieniowaniem.
Warto zwrócić uwagę na skórę wokół oczu, szczególnie wrażliwą i wymagającą wyjątkowej pielęgnacji. Choć stosowanie kremu pod oczy na dzień nie jest obowiązkowe, to jeżeli borykasz się z opuchlizną bądź sińcami pod oczami, warto włączyć ten krok do porannej rutyny. Pamiętaj, że krem pod oczy stosujemy przed nałożeniem kremu do twarzy, wklepując go delikatnie opuszkami palców w okolice oczu.
5. Ochrona przeciwsłoneczna To krok, o którym należy pamiętać przez cały rok, nie tylko latem lub w trakcie pobytu w ciepłych krajach. Promieniowanie UV wykazuje bowiem szkodliwy wpływ na naszą skórę nawet zimą lub przy pochmurnej pogodzie (może nawet przenikać przez okna!), powodując powstawanie przebarwień i przyspieszając procesy starzenia się skóry.
Warto wybierać kremy ze stabilnymi filtrami, o stopniu ochrony nie niższym niż 30 SPF. O ochronę przeciwsłoneczną skóry twarzy możemy zadbać, stosując osobno prawidłowo dobrane kremy z filtrem lub wybierając krem do pielęgnacji skóry na dzień zawierający składniki zapewniające ochronę przeciwsłoneczną.
Po aktywnym dniu często brakuje nam siły na kompleksową pielęgnację skóry twarzy. Nie należy jednak o niej zapominać, ponieważ pozostawienie zanieczyszczeń nagromadzonych przez cały dzień może przynieść opłakane skutki. Oto jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja twarzy wieczorem.
1. Demakijaż Demakijaż to usuwanie makijażu, jest to pierwszy z etapów kompleksowego oczyszczania skóry wieczorem. Polega na usuwaniu nie tylko kosmetyków kolorowych, ale także kurzu i innych zanieczyszczeń, które osadziły się w ciągu dnia. Jak prawidłowo wykonać demakijaż? Można zastosować płyn micelarny lub kosmetyk do demakijażu na bazie oleju. Po ten drugi warto sięgnąć, jeżeli stosujemy kosmetyki wodoodporne. Tego typu produkty mogą mieć formę olejku, masełka lub mleczka. Ich minusem jest pozostawianie na skórze delikatnej warstwy, dlatego jeżeli nie lubisz tego uczucia, z powodzeniem możesz wybrać płyn micelarny. Dobry kosmetyk do demakijażu nie powinien wymagać intensywnego pocierania skóry, które może powodować podrażnienia.
2. Dogłębne oczyszczenie skóry Demakijaż pozwala na usunięcie większości nagromadzonych w ciągu dnia zanieczyszczeń, jednak do dokładnego oczyszczenia skóry i porów, wciąż konieczne jest zastosowanie żelu lub pianki do twarzy. Podobnie jak rano, pozwoli to na przygotowanie skóry do kolejnych etapów pielęgnacji.
3. Peeling lub maseczka do twarzy To etap, który wykonujemy raz, dwa razy w tygodniu, w zależności od potrzeb skóry. Peeling, zarówno mechaniczny, jak i enzymatyczny (polecany zwłaszcza do cer suchych, wrażliwych i naczynkowych), jeszcze dokładniej oczyści skórę i usunie z jej powierzchni martwy naskórek. Dzięki temu lepiej będzie wchłaniać substancje odżywcze zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych.
Oczyszczoną po peelingu cerę możemy od razu dodatkowo odżywić, nakładając na nią maseczkę dobraną do skóry. W zależności od jej typu, resztki należy usunąć wodą lub pozostawić na skórze do całkowitego wchłonięcia.
>>Przeczytaj także: Oczyszczanie twarzy w domu - metody oczyszczania porów.
4. Tonizacja Ten krok wygląda tak samo, jak podczas porannej pielęgnacji skóry twarzy.
5. Krem pod oczy Jeżeli zależy nam na świeżym, świetlistym spojrzeniu, pielęgnacja okolic oczu w ramach wieczornych rytuałów pielęgnacyjnych to etap obowiązkowy. Czym różni się krem pod oczy na noc od tego, który stosujemy rano? Wieczorem możemy sięgnąć po kosmetyki o gęstszej konsystencji lub wybrać uniwersalny i wieczorem nałożyć na okolice oczu nieco grubszą warstwę.
6. Serum do twarzy Serum do twarzy na noc może mieć formę olejku i być bardziej odżywcze. Jeżeli mamy do czynienia ze skórą problematyczną, to rano i wieczorem można stosować różne serum.
7. Krem odżywczy Wieczór to doskonały moment, aby otulić swoją skórę bogatym, odżywczym kremem. Nie tylko zadbamy o dogłębne nawilżenie skóry, ale również wspomożemy jej naturalne procesy regeneracji. Nałożenie kremu na noc jest ostatnim etapem prawidłowej pielęgnacji twarzy, możemy więc pozwolić sobie nawet na produkt, który pozostawi na jej powierzchni delikatną powłoczkę.
Artykuł sponsorowany