Ile kosztuje łóżko szpitalne?

Łóżka szpitalne to jeden z absolutnie podstawowych elementów wyposażenia sali chorych. Pozwalają nie tylko na komfortowy pobyt w szpitalu, ale ponadto ułatwiają pracę lekarzom oraz pielęgniarkom, a odpowiednie dopasowanie do dolegliwości pacjenta pozwala na wyeliminowanie niektórych trudności, których doświadcza on w codziennym funkcjonowaniu. Ile kosztuje łóżko szpitalne i jakie wybrać, by jak najlepiej spełniło swoje funkcje? Podpowiadamy!

Czym wyróżniają się łóżka szpitalne?

Pytanie ,,ile kosztuje łóżko szpitalne?" zadają sobie nie tylko osoby odpowiedzialne za zaopatrzenie szpitalnych sal, ale również osoby, które w wyniku choroby lub doznanych urazów muszą posiadać je we własnym domu. Łóżka szpitalne bądź rehabilitacyjne najczęściej posiadają wymiary wynoszące 90 na 200 centymetrów, jednak wybierając konkretny model, należy zwrócić uwagę na wzrost osoby chorej. Jeżeli wynosi on powyżej 190 centymetrów, łóżko po prostu nie będzie wygodne i nie spełni dobrze swojej funkcji.

 Warto wiedzieć, że na rynku znajdziemy wiele łóżek szpitalnych, które będą różnić się między sobą ze względu na przeznaczenie. Przykładowo, łóżko ortopedyczne będzie przystosowane do przeprowadzania rehabilitacji dzięki obecności wysięgników oraz specjalistycznego materaca. Łóżka szpitalne wielofunkcyjne znajdują swoje zastosowania na różnych oddziałach, dlatego będzie posiadać szereg dodatkowych elementów. Zanim zdecydujemy się na zakup warto przemyśleć, a najlepiej skonsultować z właściwym lekarzem, jakie wyposażenie powinien posiadać model dla konkretnego pacjenta. Od jego charakterystyki zależy to, ile kosztuje łóżko szpitalne. Niemały wpływ na tę kwestię ma również konstrukcja łóżka i sposób jej regulowania. Może być mechaniczny bądź elektryczny - ten drugi jest zdecydowanie bardziej polecany, jako że osoba chora sama może dostosować kąt nachylenia poszczególnych elementów oraz wysokości łóżka.

Łóżko szpitalne - cena

Jak wspomnieliśmy, to, ile kosztuje łóżko szpitalne, będzie uzależnione od wyspecjalizowania danego modelu. Można jednak ogólnie powiedzieć, że najtańsze modele to koszt około 2000 złotych, ceny najdroższych zaś plasują się na poziomie 8 tysięcy. Z tego względu chorzy, którzy potrzebują łóżek szpitalnych jedynie na określony czas, najczęściej decydują się na ich wynajem. Zazwyczaj jest to koszt 120-150 złotych za miesiąc użytkowania, jednak cena rośnie wraz z ilością dodatkowego wyposażenia, podobnie jak w przypadku kupna. Niekiedy pacjenci decydują się także na zakup łóżka używanego.

Warto jednak wiedzieć, że to, ile kosztuje łóżko szpitalne, nie oznacza, że chory będzie musiał pokryć całą kwotę. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych świadczy dofinansowania w wysokości nawet 95 procent. Mogą je otrzymać wszystkie osoby niepełnosprawne, których kondycja uniemożliwia poprawne funkcjonowanie. W nowe łóżka szpitalne warto zainwestować zwłaszcza wtedy, gdy chory ma szczególne potrzeby wynikające z jego stanu i nie ma perspektyw na jego poprawę. W takim przypadku bowiem rzadko kiedy zdarza się, że na rynku wtórnym znajdziemy dokładnie takie łóżko, jakiego szukamy.

Jak wybrać łóżka szpitalne?


Przy wyborze łóżka szpitalnego, cena jest ważnym czynnikiem, jednak nie najważniejszym. Przede wszystkim powinniśmy się kierować stanem zdrowia chorego, a także stopniem jego sprawności ruchowej. Jeżeli jest on niski, koniecznie należy zainwestować w łóżko, które będzie sterowane elektrycznie oraz posiadać odpowiednie udogodnienia. Pod uwagę należy także wziąć wszystkie zabiegi, którym musi się poddawać pacjent. Jeżeli istnieje taka opcja, że ich zakres zostanie w przyszłości rozszerzony bądź ulegnie zmianie, to optymalną opcją będzie wybór łóżka, które umożliwi zamontowanie dodatkowego wyposażenia. Warto pamiętać, że w przypadku osób niepełnosprawnych łóżka szpitalne to inwestycja na całe lata, a ich jakość oraz wyspecjalizowanie będą bezpośrednio przekładać się na stopień ułatwienia codziennego funkcjonowania. Warto więc zaopatrzyć się w nie w sprawdzonym sklepie, który gwarantuje wysoką jakość na lata.

  Artykuł sponsorowany

.

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL