Kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę u ortodonty?
Prawidłowy zgryz u dziecka to nie tylko kwestia estetyczna, ale i zdrowotna. Dlaczego? Otóż nierówne zęby zwiększają ryzyko powstania próchnicy, chorób dziąseł. Mogą też powodować szybsze ścieranie zębów i przyczyniać się do niepoprawnej wymowy malucha, jak i problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Dowiedz się, kiedy warto zabrać dziecko do ortodonty i zobacz, jak wygląda wizyta u tego specjalisty.
Lekarz ortodonta to specjalista, który zajmuje się korygowaniem nieprawidłowości zgryzu nie tylko dorosłych pacjentów, ale i dzieci. Wielu rodziców zastanawia się, kiedy warto odwiedzić gabinet ortodontyczny z dzieckiem po raz pierwszy? Jakie są wskazania do konsultacji z ortodontą? Zgodnie z zaleceniami Towarzystwa Ortodontycznego pierwsza wizyta kontrolna u ortodonty powinna odbyć się między 2. a 3. rokiem życia dziecka, a nie później, niż w wieku 7. lat. Nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty w dziedzinie ortodoncji, jeśli dostrzegamy u pociechy:
- diastemę (przerwę między górnymi jedynkami),
- asymetrię w rysach twarzy,
- nadmiernie wysuniętą brodę,
- nadmiernie cofniętą brodę,
- oddychanie przez usta,
- zgrzytanie zębami,
- częste zaciskanie zębów,
- problemy z zamykaniem ust,
- wady wymowy,
- stłoczenia zębów.
Wskazaniem do konsultacji ortodontycznej jest także przedwczesna utrata zębów mlecznych, dysfunkcje języka szkodliwe nawyki u malucha, takie jak np.: ssanie kciuka, obgryzanie paznokci, długopisów, czy ssanie smoczka. Jeśli dziecko ma nadmiernie starte zęby lub skarży się na częste bóle głowy, również nie należy bagatelizować tych objawów i warto omówić je z lekarzem ortodontą.
Pierwsza wizyta z dzieckiem u ortodonty ma charakter konsultacyjny i zwykle trwa około 30 minut. Lekarz sprawdza stan uzębienia młodego pacjenta, dokonuje diagnozy wady zgryzu i ustala termin kolejnego spotkania w gabinecie ortodontycznym. W trakcie wizyty ortodonta pyta rodziców o wady zgryzu występujące u pozostałych członków rodziny, gdyż wiele wad zgryzu jest dziedzicznych (np. progenia, zgryz otwarty, protruzja dwuszczękowa).
Wady zgryzu najłatwiej wykryć i wyleczyć w okresie dziecięcym, gdyż kości młodszych pacjentów są bardziej plastyczne. Skoro leczenie ortodontyczne dzieci i młodzieży przebiega znacznie szybciej, niż w przypadku osób dorosłych, nie ma sensu zwlekać z wizytą u ortodonty.
Wizyta w gabinecie ortodontycznym może być dla dziecka stresującym przeżyciem, dlatego warto wcześniej z nim porozmawiać na ten temat, aby czuło się ono komfortowo i bezpiecznie podczas kontaktu z obcym lekarzem. Należy używać języka dostosowanego do wieku pociechy i na spokojnie opowiedzieć jej, gdzie i w jakim celu idzie, upewniając się, że wszystko rozumie. W przeciwnym razie małe dziecko może wpaść w histerię lub zareagować buntem i nie otworzyć buzi podczas spotkania z ortodontą. Tak więc pierwsza wizyta nie wymaga szczególnych przygotowań, a jedynie szczerej rozmowy informacyjnej z dzieckiem.
Dzięki odpowiednim działaniom zapobiegawczym możemy zmniejszyć ryzyko rozwoju wad u pociechy. Warto zwrócić uwagę na sposób i czas karmienia niemowlęcia, podawać małemu dziecku odpowiednie smoczki i nie zwlekać z wprowadzeniem karmienia malucha łyżeczką. Dobrą praktyką jest też stopniowe przyzwyczajanie pociechy do gryzienia oraz żucia twardych pokarmów. W trosce o zdrowy zgryz należy pilnować, aby dziecko nie wykształciło złych nawyków, takich np. ssanie palców, czy gryzienie różnych przedmiotów typu długopis, ołówek.
Podsumowując, mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom odpowiednio wcześniej rozpoczniesz leczenie ortodontyczne dziecka i wykształcisz w nim pozytywne nawyki, dzięki którym utrzyma piękny, zdrowy uśmiech przez kolejne lata.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/stomatologia-dziecieca-i-ortodoncja/128928,wady-zgryzu
https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/138738,male-dziecko-u-dentysty
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/69332,higiena-jamy-ustnej-u-dzieci-leczonych-ortodontycznie
Artykuł sponsorowany