Jak interpretować zmiany na języku?

Czy wiesz, o czym mogą świadczyć zmiany na języku? Dlaczego warto je obserwować i lepiej ich nie lekceważyć? Poznaj różnego rodzaju zmiany na języku i dowiedz się, co mogą oznaczać.

Zmiany na języku - o czym mogą świadczyć?

Język jest jednym z najmniejszych, ale jednocześnie najważniejszych i najbardziej niezwykłych mięśni w naszym ciele. Jest wyjątkowy, gdyż potrafi odbierać wrażenia smakowe, umożliwia mówienie i przełykanie, jest pokryty specjalnym nabłonkiem, a do tego jego stan może świadczyć o różnych chorobach i schorzeniach.

Niektóre z nich objawiają się bowiem różnego rodzaju zmianami na języku, np. zmianą koloru czy powierzchni. Zdrowy język jest sprężysty i gładki, ma różowe zabarwienie, a poruszanie nim i dotykanie go nie wywołuje żadnych dolegliwości bólowych. Jeżeli jednak stan ten ulega zmianie, być może konieczna będzie konsultacja ze specjalistą.

Reklama

Zmiany koloru języka

Jedne z najczęstszych zmian objawiających się na powierzchni języka dotyczą zmiany jego koloru. Jeśli czerwone plamki pojawią się na koniuszku języka, może to wskazywać na niedobór witamin z grupy B. Mocne zaczerwienienie na większym obszarze, aż do nasady, bywają wywołane przez chorobę Kawasaki.

Odcień malinowo-czerwony natomiast często pojawia się po wystąpieniu szkarlatyny. Warto zauważyć, że w takim przypadku język początkowo jest biały i dopiero potem zmienia swój kolor. Jeżeli język staje się delikatnie siny, to najprawdopodobniej oznaka problemów związanych z układem krążenia, a także z sercem - takiej sytuacji z pewnością nie wolno lekceważyć.

Popękany język

Popękany język czasem bywa dziedziczny, w innych przypadkach występuje np. tzw. język geograficzny, który objawia się nieregularnymi plamami w kolorze czerwonym z białymi obwódkami. Ponadto popękany język może wskazywać na pojawienie się choroby autoimmunologicznej takiej jak bielactwo czy łuszczyca, co z kolei wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.

Bardzo interesujące podejście do popękanego języka znajdujemy w medycynie chińskiej. Otóż według tamtejszych uczonych, miejsce, w którym pojawią się pęknięcia na języku, świadczy o osłabieniu wybranego organu wewnętrznego. Gdyby język był popękany na czubku, wskazuje to na osłabienie serca, natomiast lewa strona w pobliżu koniuszka odpowiada za lewe płuco. Oczywiście powyższe informacje są dużym uproszczeniem, po fachową konsultację należy zgłosić się do specjalisty medycyny chińskiej.

Ból języka

Ból języka sam w sobie może mieć bardzo wiele źródeł. Jeśli towarzyszy mu np. zaczerwienienie i nadwrażliwość, powodem takiego stanu bywają zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Ponadto bolący język to bardzo częsta dolegliwość osób, która mają nieprawidłowo dopasowane protezy zębowe czy aparat ortodontyczny. Oprócz tego bóle języka mogą pojawiać się przy niedoborach niektórych minerałów i witamin, a także w przypadku rozwijającej się anemii, co jest zresztą ze sobą blisko skorelowane.

O tym, jak interpretować sygnały wysyłane przez ciało i jak radzić sobie z różnymi dolegliwościami w sposób naturalny dowiecie się na Naturalnie o Zdrowiu - portalu o medycynie naturalnej, dobrym żywieniu, aktywności fizycznej i zdrowym stylu życia.

.

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL