Pięć fundamentów zdrowego trybu życia. Znasz je wszystkie?
We współczesnym świecie często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo codzienne nawyki i wybory wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Nieregularne posiłki jedzone w biegu są częstą przyczyną problemów trawiennych. Brak ruchu sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej, a przewlekły stres zaburza pracę układu nerwowego. Jak prowadzić zdrowy tryb życia, kiedy wokół tyle pokus? Czy można utrzymać formę, gdy nie mamy czasu na gotowanie zdrowych posiłków i regularne wizyty na siłowni? Okazuje się, że tak. Sprawdź pięć fundamentów zdrowego trybu życia i wprowadź zmiany na lepsze już dziś.
Dieta ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w tym naszą wydolność i samopoczucie. Zdrowy jadłospis powinien być zbilansowany indywidualnie pod względem dwóch kryteriów: zapotrzebowania kalorycznego i składników odżywczych.
Kaloryczność dań jest istotna z uwagi na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Posiłki o obniżonej kaloryczności (poniżej wartości PPM - podstawowej przemiany materii) mogą być przyczyną niedożywienia i wystąpienia niebezpiecznych niedoborów pokarmowych. Z kolei za wysoka kaloryczność obciąża żołądek i prowadzi do odkładania tkanki tłuszczowej.
W dziennym jadłospisie nie może zabraknąć źródeł białka, tłuszczów, węglowodanów oraz witamin i składników mineralnych. Najlepiej sięgać po świeże, jak najmniej przetworzone produkty spożywcze.
Jeśli nie masz czasu lub nie lubisz gotować, możesz skorzystać z usług cateringu dietetycznego. Dieta pudełkowa z dostawą pod drzwi mieszkania lub biura cieszy się coraz większą popularnością. Wybór odpowiednio zbilansowanych posiłków pozwala zachować dobrą formę. Poza tym dieta pudełkowa pomaga w wyrobieniu nawyku regularnego jedzenia.
Kolejnym fundamentem zdrowego trybu życia jest woda. Nawodnione ciało pracuje lepiej, krew krąży szybciej, dotleniając wszystkie komórki, poprawia się nasze trawienie, wydolność i zdolność koncentracji. Regularne picie wody pomaga w zachowaniu dobrej formy i sprzyja odchudzaniu.
Jak wyrobić nawyk regularnego sięgania po wodę? Zaczynaj dzień od szklanki ciepłej wody z cytryną. Kup butelkę wielorazową i miej ją zawsze pod ręką (możesz wybrać specjalną butelkę z podziałką godzinową). Sięgaj po wodę nie tylko, gdy odczuwasz pragnienie. W monitoringu nawyku picia wody pomogą aplikacje na telefon lub specjalne moduły nowoczesnych smartwatchy.
Ruch to zdrowie. Wiedzą o tym wszyscy ci, którzy odczuwają na własnej skórze skutki ośmiogodzinnego siedzenia przed komputerem i przemieszczania się tylko samochodem.
Nie przepadasz za aktywnością fizyczną? Aby zadbać o zdrowie, nie musisz od razu umawiać się na intensywne treningi z trenerem personalnym. Zacznij od małych kroków. Zamiast windy, wybierz schody. W cieplejsze dni zostaw samochód w garażu i wsiądź na rower. Dużo spaceruj, zapisz się na lekcje tańca lub pilates. Znajdź aktywność, która sprawia Ci przyjemność. Rolki, basen, a może joga? Jeśli potrzebujesz dodatkowej motywacji, postaw sobie jasny cel (na przykład 8000 kroków dziennie) lub namów na wspólny trening bliską osobę.
Zdrowy organizm to wypoczęty organizm. Regeneracja jest bardzo ważną częścią zdrowego trybu życia. Okazuje się, że wielu z nas nie umie wypoczywać, a higiena snu pozostawia wiele do życzenia.
Liczy się nie tylko to, ile śpisz (dorosły człowiek powinien spać średnio 7 / 8 godzin na dobę), ale również jak śpisz. Organizm najlepiej wypoczywa w ciemności i ciszy. Pół godziny przed pójściem spać warto odstawić wszystkie rozpraszacze (wyłączyć telewizor, odłożyć telefon).
Stres towarzyszy nam praktycznie we wszystkich codziennych sytuacjach, więc nie da się go całkowicie uniknąć. Jednak można nauczyć się z nim radzić. Regularne przerwy w pracy, ćwiczenia oddechowe, ulubiona muzyka, joga i medytacja, spacer w ciszy - każdy ma inne sposoby, aby ograniczyć stres. Warto znaleźć swój i stosować go, jak tylko poczujesz się pod presją.
Artykuł sponsorowany