Zalety ładowalnych aparatów słuchowych

Brak konieczności wymiany baterii oraz ich dłuższa żywotność to nie jedyne zalety aparatów wyposażonych w akumulator. Ta technologia pozwoliła na istotny rozwój urządzeń dla osób niesłyszących i niedosłyszących. Jakie jeszcze ma zalety?

Problematyczna bateria

Wymiana baterii w aparacie słuchowym przysparza sporo kłopotów. Po pierwsze trzeba je regularnie kupować, a najlepiej - trzymać w domu ich zapas - by nie zaskoczyło nas rozładowanie, które skutkuje nagłą chwilową utratą urządzenia pozwalającego osobom niesłyszącym czy niedosłyszącym funkcjonować bez przeszkód.

Po drugie bateria do aparatu słuchowego ma bardzo niewielkie rozmiary (najczęściej wykorzystywana bateria ma zaledwie 7,9 mm średnicy 3,6 mm wysokości), dlatego dla osób starszych czy niedowidzących, jej wymiana może okazać się trudna. Drobna bateria może wypaść z rąk, a ze względu na rozmiary czasami odnalezienie jej stanowi nie lada wyzwanie. Warto pamiętać, że z uwagi na mały rozmiar baterie stanowią zagrożenie dla małych dzieci - połknięte mogą doprowadzić do uszkodzenia przewodu pokarmowego. Dlatego powoli odchodzi się od tej technologii na rzecz ładowania urządzeń z sieci.

Reklama

Dlaczego warto?

Aparaty z akumulatorem (najczęściej stosuje się ten litowo-jonowy), ładuje się z sieci. Pierwsze tego typu urządzenia pojawiły się na rynku już w 2016 roku. Ich producentem jest szwajcarska marka Phonak. Dziś widać wyraźny trend odchodzenia od baterii. Dzieje się tak, ponieważ aparaty zasilane akumulatorem są po prostu wygodniejsze. Wystarczy włożyć urządzenie do etui i podpiąć je do zasilania, podobnie jak słuchawki bezprzewodowe czy też inne współczesne urządzenia elektroniczne (smartfony, smartwatche itd.). Najczęściej użytkownicy aparatów ładują je w nocy, w trakcie snu. W przypadku aparatów marki Phonak akumulator już po godzinie ładowania zapewnia pracę aparatu przez 12 godzin.

Czujnik ruchu

Korzyści z wykorzystania akumulatorów litowo-jonowych jest jednak więcej. Wyższe parametry prądowe umożliwiły zaimplementowanie do aparatów innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest oparty na akcelerometrze czujnik ruchu. Aparaty już od ponad 20 lat wyposażone są w funkcje wspomagania rozumienia mowy w hałasie. Polega ona na wyciszeniu otoczenia przy jednoczesnym ustawieniu mikrofonu na odbiór dźwięków dochodzących z przodu, gdyż przebywając w hałasie, zwracamy się w kierunku rozmówcy, by lepiej go usłyszeć, a także odczytać mowę z ruchu warg. Jednak spacerując z rozmówcą, stoimy do niego bokiem, nie możemy odwrócić głowy w jego kierunku, gdyż musimy kontrolować, gdzie stawiamy kroki. Zwykły aparat w takiej sytuacji wykryje mowę na tle hałasów otoczenia i zmieni działanie na kierunkowe - ustawi mikrofon na wprost. Dlatego w nowoczesnych aparatach zastosowano czujnik ruchu, który w trakcie spaceru zapobiegnie przełączaniu się na działanie kierunkowe, pozwalając, by dźwięki konwersacji docierały z boku.

Aparat jak słuchawki Bluetooth

Urządzenia Phonak pozwalają łączyć się ze smartfonami, tabletami i innymi urządzeniami elektronicznymi za pomocą technologii Bluetooth. Dzięki temu za pomocą aparatu możemy słuchać muzyki czy prowadzić rozmowy telefoniczne bez konieczności dotykania telefonu. Znacznie poprawia to jakość połączeń, gdyż użytkownik doskonale słyszy rozmówcę. Również w tym przypadku czujnik ruchu znalazł zastosowanie - by odebrać dzwoniący telefon, wystarczy dwukrotnie tapnąć, czyli delikatnie uderzyć palcem w aparat. Znacznie poprawia to komfort zwłaszcza w przypadku osób, którym z różnych powodów ciężko znaleźć drobny przycisk na aparacie. W ten sam sposób można też wstrzymać lub włączyć muzykę.

Aktywnie regulowana wentylacja

To nie koniec zalet wynikających z wykorzystania akumulatorów w aparatach słuchowych. Dzięki nim możliwe było zastosowanie rozwiązania o nazwie ActiveVent (aktywnie regulowana wentylacja). By zrozumieć, na czym to polega, należy najpierw wytłumaczyć, co oznacza otwarte lub zamknięte dopasowanie aparatu. Urządzenie dobierane jest w zależności od stopnia niedosłuchu pacjenta. Gdy wzmocnienia wymagają tylko dźwięki wysokie, to prawdopodobnie protetyk zdecyduje się na zastosowanie dużego otworu wentylacyjnego w elemencie wkładanym do ucha pacjenta. Taka otwarta wkładka umożliwia naturalny odbiór dźwięków i eliminuje wrażenie zatkanego ucha. Jednak to rozwiązanie nie jest bez wad - daje ograniczone możliwości filtrowania hałasu przeszkadzającego podczas rozmowy. Z kolei w przypadku pacjentów noszących aparaty dopasowane w systemie zamkniętym dźwięk niemal w całości zostaje przetworzony przez urządzenie, zatem filtrowanie hałasów jest łatwiejsze, jednak ucho wydaje się zatkane. Tę niedogodność eliminuje właśnie rozwiązanie ActiveVent. Słuchawka inteligentnie zamyka otwór wentylacyjny, gdy użytkownik rozmawia w hałasie, zatrzymując niepożądane dźwięki. Gdy filtrowanie nie jest potrzebne, wentylacja pozostaje otwarta.

Podsumowując, aparaty zasilane akumulatorem dają nie tylko wygodę i bezpieczeństwo użytkowania, ale również znacznie większe możliwości zastosowania innowacyjnych rozwiązań, które ułatwiają funkcjonowanie ich użytkownikom. Można zatem prognozować, że to one w przyszłości będą dominować na rynku.

.

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL