Dadzą odpowiedź na pytanie, dlaczego włosy wypadają garściami. Sprawdź koniecznie

Wypadanie włosów to dla wielu z nas powód do zawstydzenia i ukrywania fryzury pod nakryciami głowy, chustami czy upięciami. Choć jest to statystycznie częsta przypadłość (szacuje się, że 85 proc. mężczyzn i 33 proc. kobiet na jakimś etapie swojego życia będzie miało do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów), często brakuje nam wiedzy, z czego problem wypadania włosów może wynikać. Dzisiaj zgłębimy temat i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jakie badania należy wykonać w diagnostyce łysienia.

Ile włosów możemy tracić?

Codziennie tracimy od 50 do 100 włosów, choć nie jest to zauważalne, ponieważ w tym samym czasie rosną nam nowe włosy. Łysienie pojawia się wtedy, gdy wypada nam więcej włosów, niż przyrasta nowych, co związane jest najczęściej z dysfunkcją mieszka włosowego, który wytwarza włos.

Istnieje wiele przyczyn łysienia, z których wynikać mogą różne wzory utraty włosów. Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów w nadmiarze zaliczamy:

Reklama
  • uwarunkowania genetyczne,
  • niedobory substancji odżywczych,
  • specyficzne wahania hormonalne (np. w ciąży, podczas menopauzy, po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, łysienie androgenowe),
  • stosowanie niektórych leków lub leczenie przeciwnowotworowe (chemioterapia, radioterapia),
  • chroniczne choroby i choroby autoimmunologiczne,
  • silny stres i przeżycia emocjonalne.

Nie istnieje jedna, uniwersalna przyczyna łysienia, stąd też nie ma jednego, uniwersalnego sposobu jego leczenia. W kolejnych akapitach przyjrzymy się wspólnie podstawowym badaniom, które posłużą jako pomoc w diagnostyce przyczyn łysienia.

Żelazo i ferrytyna

W diagnostyce wypadania włosów warto wziąć pod uwagę wszelkie niedobory, które przyczynić się mogą do takiego stanu rzeczy. Jednym z nich jest niedobór żelaza. Żelazo jako pierwiastek pełni ważną rolę w reakcjach enzymatycznych organizmu, a także wpływa m.in. na stan włosów. Badania dowodzą, że niski poziom żelaza jest przyczyną ścieńczenia włosów, ich wypadania i słabego odrostu. Niedobór żelaza może (choć nie musi) być skorelowany z anemią, czyli za niską liczbą krwinek czerwonych i hemoglobiny, przez co do oznaczenia poziomu żelaza warto dorzucić również morfologię krwi obwodowej. Ponadto warto także oznaczyć ferrytynę, pełniącą rolę magazynu żelaza w organizmie, żeby uwidocznić, jakie zapasy żelaza nam zostały. Komplet tych trzech badań pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie, czy przyczyną wypadania włosów jest za niska ilość żelaza.

Niedobory witaminy D i B12

Kolejne niedobory, co do których dowiedziono naukowo, że mogą mieć znaczenie w diagnostyce wypadania włosów, to niedobór witaminy D i witaminy B12. W przypadku witaminy D zauważono korelację pomiędzy wypadaniem włosów w formie łysienia plackowatego, co jest dolegliwością autoimmunologiczną, a niedoborami witaminy D w organizmach ludzi nimi dotkniętych. Niedobór witaminy B12 również może prowadzić do łysienia przez osłabienie włosa, które będzie prowadziło do jego szybszego wypadnięcia. Z tego względu, jeśli zmagamy się z łysieniem o nieznanej etiologii, warto oznaczyć także poziom tych witamin w organizmie.

TSH i hormony tarczycy

Narządem, którego pracę warto zbadać w diagnostyce wypadania włosów, jest tarczyca. Tarczyca zawiaduje metabolizmem całego organizmu i ma wpływ na wypadanie włosów, strukturę i stan włosów oraz stan skóry. Niezbalansowane hormony tarczycy mogą powodować zakłócenia w cyklu życiowym włosa, co przydarzyć się może zarówno w przypadku niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy. Z tego względu w diagnostykę wypadania i przerzedzania włosów warto włączyć badania obrazujące stan tarczycy: TSH, fT3 i fT4.

Diagnostyka chorób autoimmunologicznych i glukoza

Niektóre choroby autoimmunologiczne mogą powodować wypadanie włosów. Tak dzieje się np. w przebiegu tocznia rumieniowatego układowego. Chociaż choroby autoimmunologiczne to skomplikowana gałąź w diagnostyce, warto zastanowić się nad nimi, zwłaszcza jeżeli obserwujemy u siebie dodatkowo inne niepokojące objawy. Podobnie sprawa ma się z cukrzycą: z przeprowadzonych badań wynika, że u kobiet, u których rozpoznano cukrzycę, częściej dochodziło do wypadania włosów. Dlatego, jeśli obok wypadania włosów cierpimy na charakterystyczne objawy cukrzycy, warto zbadać poziom glukozy we krwi.

Dodatkowe badania w diagnostyce wypadania włosów

Istnieje szereg badań dodatkowych, które możemy wykonać w diagnozowaniu łysienia czy osłabienia włosów. Należą do nich:

  • badania hormonalne (estrogen, dihydroksytestosteron, testosteron) - często zmiany hormonalne mogą wywołać zaburzenia w cyklu życiowym włosa i wpływać na jego strukturę, szczególnie jest to widoczne po ciąży, po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, w trakcie menopauzy czy u mężczyzn z wysokim poziomem testosteronu;
  • poziom cynku, biotyny i kwasu foliowego we krwi - substancje odżywcze, które pomagają dbać o zdrowe włókna włosów;
  • oznaczenie markerów stanu zapalnego (CRP i OB) - badania potwierdzają korelację między przewlekłym stanem zapalnym a zaburzonym cyklem życia włosa.

Szczególnie przydatne będą przed wizytą u specjalisty - trychologa bądź dermatologa. Gdy przyjdziemy tak przygotowani, z wynikami badań omawianych w tym artykule, z pewnością łatwiej i szybciej będzie podjąć specjaliście konkretne kroki w kierunku zaradzenia problemowi wypadania włosów. Najważniejsze to nie wstydzić się, tylko działać.

Źródła: 

https://www.healthline.com/health/blood-tests-for-hair-loss.

Coogan PF, Bethea TN, Cozier YC, Bertrand KA, Palmer JR, Rosenberg L, Lenzy Y. Association of type 2 diabetes with central-scalp hair loss in a large cohort study of African American women. Int J Womens Dermatol. 2019 Jun 6;5(4):261-266.

Mokhtari, F., Ganjei, Z., Yazdanpanah, M., & Hosseini, M. (2023). Inverse correlation between vitamin d and crp levels in alopecia areata: a pilot study. Journal of Cosmetic Dermatology, 22(11), 3176-3180.

CZYTAJ TAKŻE: 

Dieta na włosy i paznokcie. O te witaminy i minerały musisz zadbać

Pierwsze siwe włosy pojawiły się za wcześnie? To może być objaw niedoboru

Dlatego włosy się elektryzują. Zmień, a okiełznasz niesforne pasma

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: włosy | wypadanie włosów | wypadanie włosów przyczyny | badania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL