Łyżeczkowanie macicy - kiedy przeprowadza się zabieg?

Łyżeczkowanie macicy to pobranie materiału z jamy macicy, ewentualnie całkowite jej opróżnienie za pomocą specjalnych, sterylnych narzędzi w celach diagnostycznych i leczniczych. Łyżeczkowanie macicy służy przede wszystkim wykluczeniu chorób endometrium, czyli błony śluzowej macicy, zatrzymaniu patologicznego krwawienia z dróg rodnych lub usunięciu zalegających tkanek po porodzie lub poronieniu.

Łyżeczkowanie macicy - wskazania

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu łyżeczkowania jamy macicy są krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie. Ten problem dotyczy przede wszystkim kobiet w okresie pomenopauzalnym. Zdarza się, że łyżeczkowanie jest stosowane jako leczenie poronienia, w którym leki nie dają żadnej poprawy - dokonuje się w ten sposób usunięcia tkanek pozostałych po jaju płodowym. Zabieg wykonuje się także, gdy podejrzewa się niecałkowite oddzielenie się łożyska w trakcie porodu lub jego krwawienie.

Jak przebiega łyżeczkowanie macicy?

Wyłyżeczkowanie jamy macicy wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, dlatego pacjentka nie odczuwa bólu. Najpierw odkaża się krocze i srom, później do pochwy zostają wprowadzone wzierniki ginekologiczne. W następnej kolejności wprowadza się sterylne narzędzie mające ułatwić przeprowadzenie łyżeczkowania przez uwidocznienie ujścia pochwy. Dostęp do jamy macicy jest uzyskiwany za pomocą tzw. rozszerzaczy. 

Reklama

Przez powstały kanał wprowadza się łyżki, o odpowiednim rozmiarze, i usuwa zawartość macicy. Bardzo ważna diagnostycznie jest możliwość pobrania materiału biologicznego i jego ocena patomorfologiczna. 

Po zakończeniu zabiegu pacjentkę wybudza się z narkozy. O ile w trakcie łyżeczkowania macicy nie pojawiły się żadne komplikacje, pacjentki mogą wyjść do domu nawet w tym samym dniu.

Łyżeczkowanie macicy - jak się przygotować?

Pacjentka nie musi specjalnie przygotowywać się do zabiegu. Ważne jest, żeby na łyżeczkowanie macicy przyjść z aktualnymi wynikami badań - morfologią, APTT, badaniem ogólnym moczu, grupą krwi, INR oraz zdjęciem rentgenowskim klatki piersiowej. 

Szczegółowe przygotowanie do łyżeczkowania jamy macicy jest kwestią indywidualną i zostanie przedstawione pacjentce przez lekarza kwalifikującego do zabiegu. Konieczne może być czasowe odstawienie niektórych leków przyjmowanych na stałe - oczywiście nie powinno się tego robić na własną rękę. Do farmaceutyków, których odstawienie może okazać się konieczne, zalicza się leki zmniejszające krzepliwość krwi, czyli np. kwas acetylosalicylowy i antykoagulanty doustne.

Łyżeczkowanie macicy - powikłania

Łyżeczkowanie macicy może nieść za sobą powikłania, z których niektóre są poważne. Najczęstszą komplikacją jest uszkodzenie mechaniczne macicy, a nawet przebicie jej ściany, co może skutkować obfitym krwawieniem.

Czasem zdarza się, że u niektórych kobiet dochodzi do wystąpienia zespołu Ashermana. Polega on na charakterystycznych zrostach wewnątrz jamy macicy. Zespół Ashermana może prowadzić do kłopotów z płodnością. Do innych powikłań należą: zakażenie układu moczowego, powikłania zakrzepowo-zatorowe, ryzyko uszkodzenia narządów znajdujących się w pobliżu macicy (jelit, pęcherza moczowego, moczowodu), zakażenie rany.

Łyżeczkowanie macicy nie powinno być przeprowadzane u kobiet w ciąży oraz pacjentek cierpiących na stan zapalny dróg rodnych. Jeżeli po zabiegu krwawienia nie ustępują, pojawiają się gorączka, dreszcze, ból narządów rodnych albo silny ból brzucha, należy niezwłocznie udać się do szpitala. 

W przypadku łyżeczkowania jamy macicy po porodzie albo poronieniu wskazana jest kontrolna wizyta u ginekologa po ok. dwóch tygodniach, po to, aby ocenić, czy zabieg został wykonany prawidłowo. Bardzo istotne jest, żeby lekarz zinterpretował wynik badania histopatologicznego, który zwykle przychodzi kilkunastu dniach.

CZYTAJ TAKŻE: 

Cytologia - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Sztuczne macice. Nadzieja dla niepłodnych czy inkubatory organów?

Zioła wspomagające zdrowie szyjki macicy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zabiegi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL