​Czy należy ograniczać picie herbaty w ciąży?

Gdy kobieta dowiaduje się, że zostanie mamą, zaczyna inaczej patrzeć na swoją dietę. Odtąd musi wziąć pod uwagę nie tylko to, co będzie dla niej najlepsze, lecz także to, co jest dobre dla dziecka rozwijającego się w jej brzuchu. Przyszłe mamy rezygnują z alkoholu, niezdrowego jedzenia, niekiedy także z kawy. Pojawia się natomiast pytanie: Czy herbata jest szkodliwa dla płodu i czy należy w jakikolwiek sposób ją ograniczać?

Zalety picia herbaty

Picie herbaty zazwyczaj dobrze wpływa na nasz organizm. Zawiera ona polifenole, które chronią nasze serce, antyoksydanty zapobiegające chorobom nowotworowym, a także inne składniki, które wspierają system odpornościowy. Także w ciąży herbata może mieć dobre oddziaływanie na organizm kobiety oczekującej dziecka. Poranna filiżanka herbaty może przyczynić się do zmniejszenia mdłości ciążowych. 

Dobra herbata nawodni organizm, gdy ciężarna nie ma ochoty na picie niegazowanej wody lub gdy potrzebuje napić się czegoś innego. Niektóre z herbat dostarczają niezbędnych składników odżywczych takich jak wapń, magnez i żelazo.

Reklama

Herbaty polecane w ciąży

Poniżej przedstawione są propozycje herbat bezpiecznych w czasie ciąży, z których przyszła mama może wybrać coś dla siebie:

- herbata Rooibos - ma w swoim składzie antyoksydanty, nie zawiera kofeiny;

- herbata imbirowa oraz miętowa - pomagają w złagodzeniu nudności;

- herbata rumiankowa - zapobiega bezsenności;

- pod koniec ciąży warto pić herbatę z liści malin, gdyż sprawia, że poród pójdzie sprawniej. Należy się jej jednak wystrzegać przed ukończeniem  37. tygodnia ciąży, gdyż może wywoływać przedwczesne skurcze i przyczynić się do zagrożenia ciąży;

- herbata z pokrzywy.

Których herbat należy unikać w czasie ciąży?

Chociaż picie herbaty przynosi wiele korzyści zdrowotnych to należy pamiętać, że wiele z nich jest źródłem kofeiny, której spożycie powinno być ograniczone w czasie ciąży. Kofeinę zawiera najpopularniejsza chyba czarna herbata, a także uwielbiana przez wiele osób zielona herbata, które w małych ilościach nie są bardzo szkodliwe, jednakże należy je ograniczyć.  

Kategorycznie zabronione jest picie herbatek na odchudzanie oraz mających właściwości przeczyszczające.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL