​Jakie badania w ciąży powinno się wykonać?

Ciąża jest stanem, w którym każda przyszła mama musi szczególnie dbać o zdrowie. Jej stan wpływa nie tylko na nią, ale także na rozwijające się dziecko. W związku z tym powinna być pod stałą opieką lekarską i kontrolować swoje zdrowie. Jakie badania w ciąży powinna wykonać przyszła mama?

Badania w pierwszym trymestrze ciąży

Pierwszym badaniem, jakie powinna wykonać kobieta jest potwierdzające ciążę badanie poziomu hormonu HCG. Można je wykonać w domu za pomocą testów ciążowych, jednakże ten sposób nie jest precyzyjny. Aby potwierdzić ciążę w laboratorium sprawdza się stężenie hormonów HCG we krwi. Dodatkowo można powtórzyć badanie po 48 godzinach, by sprawdzić, czy poziom hormonów wzrasta i czy ciąża rozwija się prawidłowo. 

Dodatni wynik testu świadczy o początku ciąży i kolejnym krokiem powinna być wizyta u ginekologa, podczas której lekarz wykonuje badanie ultrasonograficzne i sprawdza umiejscowienie i wielkość płodu. Badanie to powtarza się na kilku wizytach. Dodatkowo sprawdza się wtedy wagę matki, jej ciśnienie krwi. Lekarz może zbadać także ciężarną ginekologicznie. Podczas pierwszej wizyty  zleca się badania laboratoryjne, które należy wykonać przed kolejną wizytą. Wśród nich zazwyczaj znajdują się:

Reklama

- grupa krwi i czynnik Rh;

- przeciwciała anty Rh - zwłaszcza w przypadku drugiej i kolejnej ciąży. U kobiet z grupą krwi minusową zleca się to badanie, aby wykluczyć prawdopodobieństwo konfliktu serologicznego;

- morfologia krwi;

- glukoza na czczo;

- przeciwciała w kierunku toksoplazmozy, cytomegalii i różyczki;

- WR - badanie w kierunku kiły;

- HBs - badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B;

- HCV - badanie w kierunki wirusowego zapalenia wątroby typu C;

- HIV - badanie w kierunku zakażenia wirusem HIV;

- cytologia;

- badanie ogólne moczu.

Dodatkowo u kobiet, które mają problemy z tarczycą wykonuje się:

- TSH - wykrywające niedoczynność bądź nadczynność tarczycy;

- Przeciwciała anty-TPO - wykluczające niektóre choroby tarczycy.

Badania w drugim trymestrze ciąży

W drugim trymestrze kobieta wciąż pozostaje pod kontrolą lekarza ginekologa, który wykonuje pomiary masy ciała, ciśnienia, przeprowadza badania ginekologiczne i badanie USG. Ilość badań laboratoryjnych jest jednak znacznie mniejsza i w tym okresie wykonuje się zwykle jedynie:

- morfologię

- badanie ogólne moczu

- badanie poziomu glukozy we krwi po obciążeniu 50g glukozy, które wykrywa cukrzycę ciążową.

Badania w trzecim trymestrze ciąży

Podczas ostatnich trzech miesięcy ciąży oprócz standardowo wykonywanych w czasie wizyty lekarskiej badań oraz morfologii i moczu wykonuje się również posiew z dróg rodnych, który ma na celu wykluczenie obecności paciorkowca. Dodatkowo w terminie ciąży i po nim wykonuje się badanie KTG będące zapisem aktywności  płodu i  czynności skurczowej.

Ważne jest także, by przyszła mama była pod stałą opieką lekarza stomatologa, gdyż z powodu obciążenia organizmu w okresie ciąży zęby są narażone na powstawanie ubytków.

Kto płaci za badania w ciąży i ile one kosztują?

Jeśli przyszła mama jest pod opieką lekarza, który ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia i on wystawia skierowania może liczyć na bezpłatne badania, gdyż ich koszt pokrywa NFZ. Jeśli natomiast jest pod prywatną opieką lekarską musi się liczyć z wydatkiem rzędu kilkuset złotych.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL