Jakie zagrożenie niesie ciąża po czterdziestce?

​W dzisiejszych czasach kobiety coraz później decydują się na dzieci. Nikogo już nie dziwi czterdziestolatka, która zostaje matką. Czym różni się ciężarna 20-latka od 40-latki? Jakie ryzyko niesie ze sobą późne macierzyństwo?

Przeszkody na drodze późnego macierzyństwa

Pierwszą trudnością, jaką napotyka potencjalna mama po 40-stce jest fakt, że trudniej jest zajść w ciążę. Powód? U kobiety z każdym rokiem znacznie spada ilość jajeczek gotowych do zapłodnienia, one także się starzeją i nawet jeśli jakieś pozostają, są bardziej narażone na problemy chromosomowe, które podnoszą ryzyko poronienia i wad wrodzonych. 

Naukowcy odkryli, że czterdziestoletnie kobiety leczone z powodu niepłodności miały 25% szans na osiągnięcie ciąży przy wykorzystaniu własnych komórek jajowych. U kobiet w wieku 43 lat liczba ta spadła do 10 procent, a w 44 -  to jedynie 1,6 % szans. Wśród kobiet, którym udał się zajść w ciążę, poronienia wynosiły 24% dla 40-latek, 38% dla 43-latek i 54% dla 44-latek.

Reklama

Korzystanie z komórek jajowych dawców znacznie zwiększa szanse na uzyskanie ciąży i jej utrzymanie.

Możliwe powikłania


W wieku 40 lat jesteś o wiele bardziej narażona na występowanie dolegliwości ciążowych, takich jak wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca, a także problemy z łożyskiem i powikłania porodowe. 

Kobiety powyżej 40. roku życia mają wyższe prawdopodobieństwo urodzenia wcześniaka lub noworodka o niskiej masie urodzeniowej. Badania wskazują, że dzieci urodzone przez starsze matki mogą być narażone na zwiększone ryzyko cukrzycy typu 1 i wysokie ciśnienie krwi. 

Z wiekiem zwiększa się także ryzyko  problemów genetycznych: u 40-latki prawdopodobieństwo narodzenia dziecka z zespołem Downa wynosi 1 na 100; przy 45 latach to już 1/30. Ponieważ ryzyko problemów genetycznych zwiększa się w tej grupie wiekowej, eksperci rutynowo zalecają szczegółowe badania przesiewowe płodu, takie jak USG, amniopunkcja lub biopsja kosmówki.

Jakie są plusy?

Wszystkie te przywołane wyżej dane mogą być dla ciebie przygnębiające jeśli przekroczyłaś 40. rok życia i dopiero zaczynasz myśleć o ciąży, nie zniechęcaj się jednak! Jest mnóstwo kobiet w twoim wieku, które szczęśliwie zaszły w ciąże i donosiły zdrowe dzieci. 

Obecne czasy gwarantują najlepszą opiekę medyczną dla kobiet i ich dzieci. Podczas zapłodnienia in vitro szansa na sukces przy użyciu jaj dawcy pozostaje wysoka niezależnie od wieku. Dla kobiet w wieku 40. lat, których komórki jajowe pochodzą od młodszych kobiet, ryzyko poronienia i problemów chromosomalnych jest zgodny z wiekiem dawcy.

Dodatkowo, kobiety po 40. roku życia prowadzą zazwyczaj bardziej ustabilizowany tryb życia, są spokojniejsze, bardziej zrównoważone. Późne rodzicielstwo wpływa także pozytywnie na długość życia, a dojrzałe mamy staranniej i bardziej uważnie pielęgnują swoje dzieci.

Jeśli jednak nie masz ważnych powodów do odkładania ciąży, warto zastanowić się nad zajściem w nią przed ukończeniem 40. roku życia.



INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL