Darmowe testy na COVID-19 w aptekach. Jest mapa punktów

27 stycznia w aptekach rozpoczęła się akcja przeprowadzania darmowych testów antygenowych w kierunku wirusa SARS-CoV-2. Darmowe testy na COVID-19 nie są jednak dostępne w każdej aptece. Czy są w twojej okolicy? Ministerstwo Zdrowia udostępniło mapę aptek, w których można wykonać szybki test antygenowy.

Darmowe testy na COVID-19. Gdzie można zrobić test? Mapa

Pierwsze apteki rozpoczęły w czwartek testowanie chętnych na obecność wirusa SARS-CoV-2. Rano informowano o 64 punktach, które dają taką możliwość. Po południu ich liczba wzrosła do 105. Aptek, w których będzie można zrobić darmowy test na COVID-19, będzie oczywiście przybywać, ale już teraz wiadomo, że nie w każdej aptece wykonanie testu będzie możliwe. Z dostępnych danych wynika, że w Polsce mamy ponad 13 tys. aptek. Jak informował minister zdrowia Adam Niedzielski, ponad tysiąc z nich to miejsca, w których odbywają się szczepienia przeciw COVID-19, a więc są to potencjalni kandydaci do pobierania wymazów.

Reklama

Jak sprawdzić, czy w aptece, która znajduje się w twojej okolicy, można wykonać test na obecność koronawirusa? Ministerstwo Zdrowia udostępniło mapę punktów, gdzie możesz wykonać szybki test antygenowy. Mapę aptek znajdziesz TUTAJ. Wyżej znaleźć można mapę mobilnych punktów pobrań wymazu. 

Czytaj też: Chaos w aptekach. Telefony się urywają, testy nie dojechały

Darmowe testy na COVID-19. Istotne szczegóły

O tym, czy w aptece będą wykonywane testy na COVID-19, decyduje podmiot, który aptekę prowadzi. Punkt musi spełniać odpowiednie warunki, m.in. lokalowe.

Test na COVID-19 w aptece, która bierze udział w programie, może wykonać każdy chętny. "Nie ma ograniczenia liczby testów, które mogą być wykonane u jednej osoby" - podkreśla Ministerstwo Zdrowia. 

Test jest darmowy - koszty w całości pokrywane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia. By zbadać się w kierunku wirusa SARS-CoV-2, nie jest potrzebne skierowanie. Na miejscu trzeba wypełnić stosowny formularz.

Test na COVID-19 przeprowadza farmaceuta (wcześniej farmaceuci odbyli szkolenie dotyczące prawidłowego pobierania wymazów z nosa i gardła). Wynik testu pacjent dostaje za pośrednictwem SMS-a. Zostanie on też wprowadzony do systemu EWP i będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP. 

Darmowe testy na COVID-19. Wynik pozytywny i negatywny

Co w przypadku, gdy test na COVID-19 wyjdzie dodatni? W takiej sytuacji dana osoba jest kierowana na izolację domową. Skontaktuje się z nią sanepid. Po 10 dniach otrzyma Krajowy Certyfikat COVID świadczący o ozdrowieniu (przy czym jest on ważny tylko w Polsce). 

W przypadku negatywnego wyniku, osoba testowana otrzyma Unijny Certyfikat COVID (ważny 48 godzin). 

Jeśli jednak test antygenowy dał wynik negatywny, ale są widoczne objawy infekcji, pacjent powinien poprosić lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie na test PCR lub samodzielnie wypełnić formularz online, by go wykonać. Jest on dostępny TUTAJ

CZYTAJ TAKŻE: 

Która szczepionka najlepiej chroni przed zgonem z powodu COVID-19?

Ponad milion Polaków w kwarantannie. "Techniczny lockdown"

Testy na COVID-19. Czym się różnią i który wykonać?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | testy na COVID
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Przejdź na