Kiedy brać magnez, rano czy wieczorem? Jest duża różnica w działaniu

"Czy magnez lepiej brać wieczorem, czy rano?". Najlepsza odpowiedź brzmi: "To zależy." Idealny czas suplementacji magnezu może się różnić w zależności od indywidualnych preferencji i reakcji organizmu - każdy organizm może inaczej przyswajać i tolerować ten minerał. Mimo braku jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o optymalny czas suplementacji magnezu, istnieje kilka czynników, które warto rozważyć. Przemyśl za i przeciw, zanim zdecydujesz, czy lepiej jest przyjmować magnez rano czy wieczorem. W artykule zamieszczamy kilka kwestii, które mogą wpłynąć na twoją decyzję.

Czy magnez należy suplementować rano czy wieczorem?

Decyzja o tym, czy suplementować magnez rano, czy wieczorem, może zależeć od indywidualnych preferencji oraz od tego, jak organizm reaguje na ten suplement. 

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc zdecydować, kiedy najlepiej suplementować magnez.

Zwróć uwagę na objawy. Niektórzy ludzie preferują suplementację magnezu rano, aby dostarczyć organizmowi energii i wsparcia na początku dnia. Inni wolą przyjmować go wieczorem, aby pomóc w relaksacji i spokojnym snu. Jeśli wykazujesz wrażliwość na działanie magnezu lub innych pierwiastków, możesz eksperymentować z różnymi porami ich zażywania i obserwować, jak organizm na nie reaguje.

Magnez może mieć nieco inny wpływ na różne osoby. U większości osób działa uspokajająco na układ nerwowy, może pomagać w relaksacji mięśni i poprawiać jakość snu. Jednak magnez może również działać także jako naturalny "energetyk", wspierając metabolizm i pobudzając do działania - takie jego działanie może skłaniać do suplementacji rano.

Reklama

Zaobserwuj, jak magnez wpływa na twój organizm. Jeśli głównie uspokaja, działa lekko rozluźniająco lub wręcz wywołuje senność, zdecyduj się  suplementację wieczorem, aby nie zakłócać swoich codziennych aktywności. 

Dlaczego warto brać magnez wieczorem przed snem?

Istnieje wiele powodów, by stosować magnez na wieczór. Przedstawmy trzy najważniejsze:

1. Magnez zapewnia zdrowy sen
Jeśli i na ciebie magnez działa uspokajająco i nasennie, lepiej jest przyjmować go wieczorem, aby pomóc sobie zasnąć i poprawić jakość snu. Magnez wpływa także na relaksację mięśni szkieletowych - działając w nocy może zgładzić zgrzytanie zębami, chrapanie lub nerwowe ruchy nogami. Ponadto wyspany organizm będzie lepiej funkcjonował także w ciągu dnia, a zdrowy sen przyniesie ogólne korzyści zdrowotne dla całego organizmu. 

2. Magnez wspiera nocną regenerację mózgu
Wieczorne przyjmowanie magnezu jest korzystne także ze względu na jego właściwości regulacyjne wobec układu krążenia, w  tym na normowanie ciśnienie tętniczego krwi. Suplementacja magnezu ma też niebagatelne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego - noc jest czasem jego intensywnej regeneracji - dawka magnezu przyjęta po kolacji może mu w tym pomóc. 

3. Magnez przyjęty wieczorem lepiej zadziała
Wieczorne przyjmowanie magnezu ma też wymiar praktyczny - pierwiastek ten łatwo wypłukiwany jest z organizmu (wcale nie przez kawę! - zobacz, co wypłukuje magnez z organizmu). Pierwiastek życia nie lubi też połączeń z niektórymi lekami lub innymi suplementami. Przyjmując go przed snem, masz pewność, że zostanie on dobrze wchłonięty i nie zakłóci działania innych preparatów. 

Pora przyjmowania magnezu a interakcja z innymi lekami

Jeśli zalecono ci suplementację magnezu w dawce podzielonej na dwie porcje dziennie, można rozważyć spożywanie jednej porcji rano, a drugiej wieczorem. Ważne jest, aby dostosować dawkę magnezu do swoich indywidualnych potrzeb, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jeśli jednocześnie przyjmujesz inne suplementy lub leki, warto sprawdzić, czy istnieją jakieś zalecenia dotyczące czasu suplementacji magnezu. Niektóre substancje mogą wchodzić z interakcje z magnezem, dlatego ważne jest, aby harmonogram suplementacji to uwzględniał.

Suplementacja magnezu - o czym pamiętać?

Z jakimi lekami nie powinno się przyjmować suplementów magnezu? Na liście złego towarzystwa dla magnezu są m.in.:

  • preparaty z żelazem - magnez może utrudniać jego wchłanianie;
  • leki moczopędne (diuretyki) i leki przeczyszczające - powodują, że magnez nie jest prawidłowo przyswajany;
  • niektóre antybiotyki, zwłaszcza z grupy tetracyklin - magnez może zmniejszać wchłanianie antybiotyków tetracyklinowych, takich jak doksycyklina lub minocyklina. 

Dobrym połączeniem dla magnezu jest natomiast:

  • witamina D - magnez jest niezbędny do prawidłowego przyswajania i metabolizmu witaminy D;
  • wapń - magnez i wapń współdziałają ze sobą w wielu procesach zachodzących w organizmie;
  • witamina B6 - magnez jest niezbędny do aktywacji i przekształcenia witaminy B6 w jej biologicznie czynną formę.;
  • potas - magnez i potas odgrywają kluczową rolę w regulacji równowagi elektrolitowej w organizmie. 

Decyzję o dawce i porze przyjmowania magnezu najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania indywidualnych zaleceń. Specjaliści wezmą pod uwagę twoje indywidualne potrzeby, styl życia i ewentualne interakcje z innymi suplementami lub lekami, aby pomóc w ustaleniu optymalnego czasu spożycia magnezu.

Rola magnezu w organizmie

Magnez jest niezwykle ważny dla naszego organizmu, pełniąc kluczową rolę w wielu procesach życiowych. Reguluje on działanie ponad 600 enzymów, pełni istotną rolę w metabolizmie kości i gospodarce wapniowej. Bierze udział w procesach termoregulacji, hydroksylacji witaminy D oraz kontroluje stężenie glukozy we krwi. Jednak to nie wszystko.

Magnez odgrywa także istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu serca. Jego działanie przeciwskurczowe na naczynia krwionośne przyczynia się do zapobiegania niedokrwieniu, co może obniżać ryzyko nadciśnienia tętniczego i chorób niedokrwiennej serca. Wspólnie z wapniem i witaminą D, magnez odgrywa kluczową rolę w budowaniu struktury kości i zębów, co przeciwdziała między innymi osteoporozie. Dodatkowo, magnez pełni istotną funkcję w utrzymaniu zdrowia naszych mięśni. Niedobór magnezu może prowadzić do objawów, takich jak drgania powiek i warg, a także bolesne skurcze łydek.

Zapotrzebowanie na magnez - aktualne normy

Zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia średnie zapotrzebowanie (EAR) na magnez dla osoby dorosłej to 350 mg dla mężczyzn i 265 mg dla kobiet. Natomiast zalecane spożycie (RDA) to 420 mg dla mężczyzn i 320 mg dla kobiet.

CZYTAJ TAKŻE:

Skurcze mięśni to niejedyny objaw. Tak rozpoznasz niedobór magnezu

Wystarczy kilkanaście minut dziennie. Dostarczy tyle witaminy D, co 5 tabletek

Przy śniadaniu pomyśl o witaminie D. Najlepiej sprawdzi się w tym towarzystwie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: właściwości magnezu | uzupełnienie magnezu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL