Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. Wskazano trzy grupy

Od 1 marca 2022 roku planowane jest w Polsce wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla trzech grup zawodowych. Obowiązek szczepień, jak wynika z zapowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, ma dotyczyć medyków, nauczycieli i służb mundurowych. - Jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy - oświadczył szef MZ.

Nowe obostrzenia w Polsce od 15 grudnia

Na wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski wraz z wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską oraz stojącym na czele Głównego Inspektoratu Sanitarnego Krzysztofem Saczką ogłosili nowe obostrzenia epidemiczne, z których pierwsze zaczną obowiązywać w Polsce 15 grudnia.

Nowe zasady bezpieczeństwa wprowadzone zostają w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, dużą liczbą zachorowań na COVID-19 oraz szerzącym się na świecie, a budzącym poważne obawy epidemiologów nowym wariantem koronawirusa - wariantem Omikron. W kraju zamknięte zostaną dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia, w restauracjach, barach czy kinach nastąpi obniżenie limitów obłożenia z 50 na 30 proc., a limit osób w środkach transportu publicznego zostanie zmniejszony do 75 proc. Zmian będzie jednak o wiele więcej. Pełną listę nowych obostrzeń znajdziecie TUTAJ.

Reklama

Obowiązkowe szczepienia w Polsce. Dla kogo?

Podczas konferencji prasowej poruszona została również kwestia obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19. Jak wskazał minister zdrowia, od 1 marca 2022 roku planowane jest wprowadzenie obowiązku zaszczepienia dla trzech grup.

- Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza grupa to są medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe - ogłosił Niedzielski.

- Perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy - dodał szef MZ.

- Chcemy dać czas, aby do tego okresu te grupy się wyszczepiły. To nie jest jeszcze ostateczny termin, ale te grupy powinny się przygotować - zwracał uwagę wiceszef MZ Waldemar Kraska. Jak wskazał, prace nad rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi obowiązkowych szczepień są na zaawansowanym etapie.

To pierwsza oficjalna informacja na temat obowiązku szczepień przeciw COVID-19 w Polsce. Zapewne wkrótce poznamy więcej szczegółów.

Reagując na pojawiające się pytania dotyczące obowiązku zaszczepienia, Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że "obowiązek szczepień jest czym innym niż przymus szczepień". "Nikt nie wprowadza przymusu szczepień" - czytamy we wpisie resortu na Twitterze.

Czym różni się obowiązek szczepień od przymusu? Prof. Jerzy Bralczyk wyjaśnia

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce

W Polsce od grudnia ub.r. wykonano ponad 43 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 20,5 mln obywateli. Trzecią dawkę szczepionki przyjęły 226 163 osoby, a dawkę przypominającą 3 717 520 osób.

13 grudnia do Polski mają dotrzeć szczepionki dla dzieci od pięciu do 11 lat. Jak zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, od 16 grudnia planowane jest wdrożenie szczepień dla tej grupy wiekowej.

Czytaj także: 

Pytania o trzecią dawkę szczepionki. Czy kolejne będziemy przyjmować co rok?

Sylwester 2021 a nowe obostrzenia. Co się zmieni?

Obostrzenia i COVID-19. Przedsiębiorcy krytykują plany rządu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | szczepienie przeciw COVID-19
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL