Szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 12-15 lat. Rejestracja, kwestionariusz

E-skierowania na szczepienia przeciw COVID-19 od poniedziałku, 7 czerwca, dostępne są dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Szczepienia tej grupy będą odbywać się w najbliższych tygodniach w masowych punktach szczepień, a od września będzie możliwość zaszczepienia w szkołach. Jak zarejestrować dziecko na szczepienie? Co trzeba wiedzieć o kwestionariuszu wstępnego wywiadu przed przyjęciem preparatu przez najmłodsze roczniki? Sprawdź to razem z nami.

Niecały tydzień od przekazania pierwszych szczegółów na temat szczepień dzieci w wieku od 12 do 15 lat grupa ta ma wystawione skierowania na szczepienia przeciw COVID-19. Osoby te mogą szczepić się na takich samych zasadach jak wszyscy starsi obywatele. Wszystko odbywa się oczywiście w ramach Narodowego Programu Szczepień. 12-, 13-, 14- i 15-latkowie, jak na razie, będą szczepieni w punktach szczepień populacyjnych i punktach szczepień powszechnych.

Do tej pory na szczepienia przeciw COVID-19 mogły zapisywać się osoby od 16. roku życia - osoby od 12 do 15 lat to więc najmłodsza grupa w kraju, która może przyjąć preparat przeciw COVID-19.

Reklama

Jak informuje rząd, w Polsce jest 2,58 mln uczniów w wieku 12-18 lat, którzy uczęszczają do ponad 24 tys. szkół i placówek oświatowych i którzy mają już możliwość otrzymania szczepionki.

Jak zarejestrować dziecko na szczepienie?

E-skierowanie na szczepienie dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat jest dostępne. A jak zapisać dziecko na konkretny termin? Możliwości jest kilka.

Rodzicu, możesz zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień - to jest pod nr 989. Możesz też wysłać SMS-a na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści "SzczepimySie". Możesz również dokonać zapisu swojej pociechy na szczepienie poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl (wystarczy podać trzy informacje: numer telefonu, imię i nazwisko oraz PESEL) lub też skontaktować się z wybranym punktem szczepień (ich adresy znajdziesz TUTAJ).

Zapisanie dziecka na szczepienie nie jest możliwe przez Internetowe Konto Pacjenta - na nim pojawia się wyłącznie informacja, że e-skierowanie zostało wystawione.

Możliwa jest oczywiście zmiana terminu przyjęcia preparatu, np. za pomocą telefonu na całodobową infolinię Narodowego Programu Szczepień.

Zgoda na szczepienie

Zgodę na szczepienie dziecka przeciw COVID-19 musi wyrazić rodzic bądź opiekun prawny, a podczas szczepienia musi on być obecny przy nieletnim. 

Ale najpierw - żeby zakwalifikować się na szczepienie, trzeba wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Kwestionariusz przeznaczony jest dla pracownika medycznego. Na podstawie tego dokumentu zostanie wydana decyzja, czy dana osoba może być zaszczepiona tego dnia. "Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19 dla osób niepełnoletnich" (można go znaleźć TUTAJ, ale dostępny jest on też w wersji papierowej w każdym punkcie szczepień) wypełnia osoba szczepiona wraz z rodzicem bądź prawnym opiekunem - ci ostatni muszą się podpisać.

Szczepienie przeciw COVID-19 jest dobrowolne.

Jaką szczepionką będą szczepione dzieci w wieku 12-15 lat?

Nie ma możliwości wyboru szczepionki przeciw COVID-19 dla młodszych roczników. Dzieci w wieku 12-15, tak samo jak uczniowie 16-letni i 17-letni, będą szczepione preparatem firm Pfizer/BioNTech o nazwie Comirnaty. To stosowanie tej szczepionki przeciw COVID-19 u młodzieży dopuściła Europejska Agencja Leków (EMA).

Szczepionka Pfizera będzie podawana jak osobom starszym - w formie dwóch zastrzyków i w odstępie co najmniej trzech tygodni.

Możliwe, że preparatem tym będą szczepione jeszcze młodsze roczniki. Trwają badania nad dopuszczeniem do szczepień grupy od 7. roku życia.

Szczepienia w szkołach

W czerwcu w szkołach odbędzie się akcja informacyjna na temat szczepień przeciw COVID-19. Po wakacjach natomiast, między 6 a 10 września, zbierane będą w placówkach formularze od rodziców zainteresowanych uczniów. Szczepienia jako takie mają odbyć się w dniach od 13 do 17 września.

Żeby przypomnieć o możliwości szczepienia w szkołach, akcja informacyjna na temat szczepień ma być kontynuowana od 1 do 3 września.

Szczepienia będą organizowane przez szkoły i realizowane z wykorzystaniem istniejących punktów szczepień populacyjnych, powszechnych lub mobilnych - informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Akcja szczepień w wybranym miejscu będzie uzależniona od liczby chętnych.

Podczas przyjęcia preparatu uczniom będą mogli towarzyszyć rodzice.

Jakie zainteresowanie szczepieniami w wieku 12-15 lat?

E-skierowania dla dzieci w wieku 12-15 lat pojawiły się w nocy z 6 na 7 czerwca. Na poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że do godz. 10 zarejestrowano na szczepienia 45 tys. osób z tej grupy.

IRz

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | szczepienia | szczepionka na covid
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL