Dieta cukrzycowa. Co wolno jeść, a czego należy unikać?

​Fakty są zatrważające: cukrzyca, niegdyś kojarzona jako choroba osób starszych lub tych przelotnie dotkniętych problemem, np. w czasie ciąży, staje się coraz powszechniejsza. Ale odpowiednia dieta cukrzycowa może znacząco zniwelować problem. Miłym efektem ubocznym - jest utrata kilogramów i poprawa metabolizmu.

Dlaczego dieta cukrzycowa jest tak ważna przy chorobie?

Problemem w cukrzycy jest niewłaściwe przyswajanie insuliny, które uniemożliwia przedostawanie się do komórek organizmu glukozy. Dochodzi wtedy do gromadzenia się jej nadmiarów we krwi, co powoduje dalsze problemy. W związku z tym konieczne jest opracowanie odpowiedniej niskokalorycznej i w specjalny sposób przyswajanej diety.

Dieta cukrzycowa - co jeść?

Zalecenia dla diety cukrzycowej pokrywają się z tymi, które dotyczą zdrowego sposobu odżywania. Oznacza to, że dieta cukrzycowa wcale nie musi wiązać się ze specjalnymi wyrzeczeniami.  

Reklama

Na początek ważne jest jedzenie racjonalne - jedzenie częściej, ale niewielkich porcji o małej zawartości kalorycznej.

Dieta cukrzycowa - czego unikać?

Na początku eliminujemy z diety cukrzycowej alkohol oraz tłuszcze nasycone pochodzenia zwierzęcego. Niewskazane jest też spożywanie produktów zawierających cukry proste. Nauczmy się je zamieniać. Zamiast słodyczy, jeżeli jesteśmy do nich bardzo przywiązani, serwujmy sobie np. owoce lub orzechy. Zamiast ziemniaków - jedzmy kasze lub pełnoziarnisty ciemny ryż. Takie produkty nie tylko odżywią organizm, ale tez uregulują one naszą przemianę materii, co przy cukrzycy jest bardzo wskazane. 

W diecie cukrzycowej uważajmy na zawartość cukru w posiłkach, tak, by nie przekroczyć norm spożycia. Cukier może znajdować się w daniach gotowych, jogurtach smakowych, sosach takich jak ketchup czy nawet chlebie. Ostrożnie też z cholesterolem - nie może do być w diecie za dużo, uważajmy zatem np. na żółtka jaj i podroby. 

Dieta cukrzycowa - co jeść?

W diecie cukrzycowej podstawą posiłku powinny być: węglowodany złożone (pełnoziarniste), błonnik, białko czerpane z chudych mięs, tłuszcze wielonienasycone pochodzenia rybiego, owoce (najlepiej jagodowe, cytrusy i jabłka) oraz warzywa spożywane na surowo. Może być i bogato i zdrowo. Smacznego!

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: cukrzyca dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL