Minimum kalorii i zero glutenu. Najlepszy makaron przy cukrzycy, na diecie redukcyjnej i keto

Makaron konjac, występujący również pod nazwą "shirataki", to produkt pochodzący z Azji, który pokochało wielu Polaków. Niezwykle prosty skład oraz wszechstronność sprawiły, że wyrób ten stał się jednym z nieodzownych składników dań wegańskich, niskowęglowodanowych i bezglutenowych. Z czego produkuje się makaron konjac, jak smakuje i czy jest zdrowy?

Co to jest makaron konjac? Jego skład to w większości woda

Makaron konjac swoją nazwę zawdzięcza roślinie o nazwie Amorphophallus konjac znanej także jako Dziwidło Riviera. Uprawiana jest głównie w krajach azjatyckich, a jej bulwy są wykorzystywane do produkcji mąki, z której wytwarzany jest makaron konjac

Skład makaronu konjac to w większości woda. Produkt nie zawiera glutenu, a ponadto jest niskokaloryczny. Z tego względu jest nieodzownym składnikiem dań w wielu dietach, m.in. wegańskiej, bezglutenowej, niskowęglowodanowej czy cukrzycowej. Produkt z reguły nie zawiera też żadnych alergenów.

Reklama

Makaron konjac - kalorie i indeks glikemiczny

Jak prezentuje się skład makaronu konjac i czy produkt jest kaloryczny? W 97 proc. makaron ten składa się z wody, wobec czego ma bardzo mało kalorii – to zatem idealny wyrób dla osób odchudzających się, którym zależy na utrzymaniu deficytu kalorycznego. 100 g makaronu konjac zawiera około 10 kcal. To niezwykle mało w porównaniu do klasycznych makaronów, które w takiej samej porcji mogą mieć nawet 350 kcal. Dodatkowo ten azjatycki przysmak, zawiera rozpuszczalny błonnik o nazwie glukomannan

Makaron konjac ma bardzo niską zawartość węglowodanów i zerowy indeks glikemiczny, co jest atrakcyjne dla osób, które chcą ograniczyć spożycie cukró w diecie. Makaron konjac jest często stosowany jako substytut tradycyjnego makaronu lub innych wyrobów z mąki, szczególnie w diecie o niskim indeksie glikemicznym i diecie keto.

Jak smakuje makaron konjac? Idealny do aromatycznych potraw

Makaron konjac stanowi nieodłączny element wielu rozmaitych potraw kuchni azjatyckiej. Dodaje się go do aromatycznego ramenu czy dań z kurczakiem lub wołowiną. W zasadzie makaron konjac nie ma żadnego charakterystycznego smaku, dla niektórych może być również jałowy, a to ze względu na dużą zawartość wody. Jednakże produkt ten rewelacyjnie pochłania inne smaki i aromaty – z tego względu warto wzbogacać go sosem lub podawać razem z bulionem.

Makaron konjac może być również wspaniałym składnikiem posiłków na słodko. Mowa tu chociażby o makaronie z twarożkiem i owocami. Uniwersalność tego produktu pozwala komponować go z mnóstwem różnych składników, dzięki czemu istnieje bardzo dużo przepisów, które można wypróbować po włączeniu makaronu konjac do swojej diety. 

Czy makaron konjac jest zdrowy?

Wiele osób zastanawia się, czy makaron konjac jest zdrowy? Z jednej strony produkt ten jest dość jałowy i ubogi w składniki odżywcze – nie zawiera zbyt wielu witamin i minerałów, wobec czego nie może stanowić podstawy diety. Warto stosować go jedynie jako dodatek i serwować zawsze z pełnowartościowymi produktami, takimi jak warzywa i owoce.

Makaron konjac ma jednak kilka cech, które sprawiają, że wykazuje prozdrowotne oddziaływanie na ludzki organizm. Mowa tu między innymi o zawartości glukomannanu – rozpuszczalnego błonnika zapewniającego uczucie sytości i poprawiającego glikemię. Z tego względu makaron konjac uznaje się za doskonały rarytas dla osób cierpiących na cukrzycę oraz tych, które chcą zgubić zbędne kilogramy

Niektóre badania wykazały, że regularne podawanie makaronu konjac osobom z cukrzycą typu II powodowało po upływie pewnego czasu obniżenie poziomu glukozy we krwi. Wobec tego stwierdzono, że produkt ten może okazać się pomocny w profilaktyce i leczeniu schorzenia nazywanego hiperglikemią.

Źródła: Huang CY, Zhang MY, Peng SS, Hong JR, Wang X, Jiang HJ, Zhang FL, Bai YX, Liang JZ, Yu YR, et al. Effect of Konjac food on blood glucose level in patients with diabetes. Biomed Environ Sci. 1990 Jun;3(2):123-31. PMID: 1966003; fdc.nal.usda.gov.

CZYTAJ TAKŻE:

Pijesz kawę z mlekiem w ciągu dnia? Lekarka: to droga do insulinooporności i tycia

Jest tani i ma tylko 97 kcal. Jesz go z chlebem, a możesz zrobić placki, kotlety, a nawet ciasto

Zwykłe kluski idą do lamusa. Makaron z cukinii to hit letnich obiadów




INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL