Działa kojąco na jelita, ma sporo witamin i mało kalorii. Zdrowy kisiel zrobisz sam w domu
Prosty w przygotowaniu, a na dodatek bardzo smaczny i niskokaloryczny. Kisiel to przysmak, który niemal każdy pamięta z dzieciństwa i nie ma powodu, by rezygnować z niego w dorosłym życiu. Nie tylko nadaje się jako lekka przekąska dla osób na diecie, ale zawiera także witaminy, antyoksydanty i dobrze wpływa na jelita. Dlaczego jeszcze warto sięgać po kisiel?
Kisiel przygotowuje się z owoców, wody, cukru oraz mąki ziemniaczanej, jako zagęstnika. Jego prosty skład sprawia, że jest on niezwykle dobry dla jelit - nie tylko działa osłonowo w problemach trawiennych, ale może także zmniejszyć objawy refluksu czy nadkwasoty.
Kisiel to dobra przekąska dla osób, które zmagają się ze wzdęciami i mają problemy z zaparciami. Zawarty w kisielu błonnik poprawia także perystaltykę jelit.
Kisiel przygotowany na bazie naturalnych owoców jest źródłem witaminy C, a także antyoksydantów, które pobudzają układ odpornościowy i chronią przed stresem oksydacyjnym. Kisiel najlepiej przygotować z malin, jagód lub porzeczki.
Kiedy jesteśmy na diecie odchudzającej, a mamy ochotę coś przekąsić - warto sięgnąć właśnie po kisiel. Ma niewiele kalorii (w 100 g zaledwie 60 kalorii) i zero tłuszczu.
Inaczej jest w przypadku cukrzyków - pacjenci powinni z dużą rozwagą spożywać tę przekąskę, ponieważ jej indeks glikemiczny wynosi 75.
Ze względu na dużą zawartość wody kisiel pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia, co jest ważne dla zdrowia ogólnego. Warto sięgać po niego nie tylko w ciepłe dni, ale także w okresie sezonu grzewczego, bowiem konsystencja kisielu działa osłonowo na śluzówkę gardła.
Gotowe kisiele w proszku dostępne w sklepach często zawierają sztuczne barwniki, aromaty i duże ilości cukru lub syropu glukozowo-fruktozowego, co może obniżać ich wartość zdrowotną. Zanim zdecydujemy się na zakup gotowej przekąski instant, dokładnie sprawdźmy skład na etykiecie.
O wiele lepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie kisielu w domu.
PRZEPIS
Składniki:
- 2 szklanki wody (500 ml),
- 1 szklanka owoców (np. maliny, jagody, truskawki, porzeczki, wiśnie - świeże lub mrożone),
- 2-3 łyżki cukru lub zamiennika (np. miodu, ksylitolu, erytrytolu - według smaku),
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
- Opcjonalnie: odrobina soku z cytryny lub przypraw (np. wanilia, cynamon, imbir).
Przygotowanie:
- W garnku zagotuj 1,5 szklanki wody razem z owocami i cukrem (lub innym słodzikiem). Jeśli używasz miodu, dodaj go na końcu, po lekkim wystudzeniu kisielu.
- Gotuj owoce przez 3-5 minut, aż puszczą sok i zmiękną.
- W małej miseczce wymieszaj dokładnie 0,5 szklanki zimnej wody z 2 łyżkami mąki ziemniaczanej, aby nie było grudek.
Zagęszczanie kisielu:
- Zdejmij garnek z owocami z ognia i wlej powoli zawiesinę z mąki ziemniaczanej, cały czas mieszając.
- Postaw garnek z powrotem na małym ogniu i mieszaj, aż kisiel zgęstnieje (to trwa około 1 minuty). Nie gotuj zbyt długo, aby kisiel nie zrobił się zbyt rzadki.
CZYTAJ TAKŻE:
Najlepszy dla kości, stawów i włosów. Niepozorny deser źródłem kolagenu
Działają lepiej niż suplementy. Regenerują stawy i zmniejszają ból
Mają mniej niż 200 kalorii. Chrup przed telewizorem lub podaj na imprezie