Herbata z cytryną i ciasto drożdżowe? Takie połączenie może zaszkodzić

Szklanka gorącej herbaty to jeden z ulubionych napojów Polaków. Dlatego duże zdziwienie może powodować fakt, że nie zawsze jest zdrowa. Niektóre połączenia sprawiają, że herbata traci swoje pozytywne właściwości i zaczyna nam szkodzić. Przekonaj się, z jakimi produktami nie warto jej łączyć, aby w dalszym ciągu móc cieszyć się jej smakiem i zaletami.

Z czym nie pić herbaty?

Największym zaskoczeniem może być to, że nie powinniśmy łączyć herbaty z cytryną. Jest to spowodowane przez to, że w herbacie znajduje się glin, który po połączeniu z sokiem z cytryny tworzy szkodliwy cytrynian glinu, którego pochodne powodują odkładanie się tego związku chemicznego w mózgu. W perspektywie długofalowej picie herbaty z cytryną może zwiększyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

Herbaty nie powinno się łączyć z posiłkami, zwłaszcza jeśli cierpimy na niedobory żelaza. Kofeina zawarta w herbacie upośledza wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego, przez co utrudnia uzupełnienie niedoborów. Wypicie jej od razu po zjedzeniu, również będzie miało negatywne konsekwencje. Warto zachować odpowiedni odstęp czasowy pomiędzy posiłkiem a filiżanką herbaty. Można ją pić ok. 1 godzinę przed posiłkiem i po posiłku. 

Reklama

Herbata może także utrudniać wchłanianie witamin z grupy B. Z tego powodu napoju nie powinno się również łączyć z deserem, jakim jak ciasto drożdżowe. Aby móc cieszyć się korzystnymi właściwościami drożdży, szczególnie z ich zawartości witaminy B1, nie powinniśmy popijać ciasta herbatą.

Herbata to napój, którego nie powinno łączyć się z lekami. Wykazuje działanie osłabiające leki na nadciśnienie, przeciwzakrzepowe oraz antydepresanty. Należy o tym pamiętać, aby uniknąć negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

Najgorsze dodatki do herbaty — czym je zastąpić?

W większości przypadków można łatwo uniknąć negatywnych konsekwencji picia herbaty, przez sparowanie jej z innymi składnikami lub zmienienie naszych nawyków.

W przypadku cytryny jest to bardzo proste — wystarczy dodać kwaśny sok już po wyjęciu z naparu torebki herbaty. Unikniemy wtedy wytworzenia się negatywnych dla zdrowia związków chemicznych.

Jeśli nie wyobrażamy sobie posiłku bez herbaty, możemy wybrać jej odmiany, które nie zawierają kofeiny, ponieważ to ona jest główną przeszkodą w przyswajaniu składników odżywczych. Napary z ziół, kakao, kawa bezkofeinowa, a nawet napoje na bazie mleka mogą stanowić dobre zamienniki, dzięki którym nie odczujemy braku gorącego napoju do śniadania czy obiadu.

Co można dodać do herbaty?

Herbata to uniwersalny napój, którego regularne picie może mieć pozytywne skutki dla naszego zdrowia. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze dodawanie do niej różnych składników jest dobrym pomysłem. Lepiej unikać słodkich syropów oraz cukru. Mimo że mogą pomóc nam w pozbyciu się charakterystycznej goryczy, zaburzają aromat herbaty i nie mają pozytywnego wpływu na nasze zdrowie.

Lepiej łączyć ten gorący napój z konfiturami bez cukru, przyprawami, jak cynamon, imbir czy kardamon, mlekiem, a nawet orzechami i suszonymi kwiatami. To składniki, które podkreślą aromat napoju i nie będą nam szkodzić.

CZYTAJ TAKŻE:

Herbata z mlekiem. Czy jest zdrowa?

Poprawi proces myślenia, pamięć i koncentrację. Pobudza lepiej niż kawa

Działa odchudzająco, pomaga spalić tłuszcz i obniża glikemię. Pij zamiast czarnej kawy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: herbata
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL